TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası

Jeolojik Haritaların Gosterim Esaslarının Ts Iso 710 Serisi Standartları Ile Uyumu Konusunda Değerlendirme Toplantısı Yapıldı

Odamız CBS ve Uzaktan Algılama Çalışma Grubu ile MTA Genel Müdürlüğü arasında Jeolojik Haritaların Gösterim Esaslarının TS ISO 710 serisi standartlarla uyumu konusunda değerlendirme toplantısı 15.05.2019 tarihinde yapıldı.
GENEL MERKEZ
20.05.2019 (Son Güncelleme: 13.06.2019 14:41:43)

Odamız CBS ve Uzaktan Algılama Çalışma Gurubu ile MTA Genel Müdürlüğü arasında Jeolojik Haritaların Gösterim Esaslarının TS ISO 710 serisi standartlarla uyumu konusunda değerlendirme toplantısı 15.05.2019 tarihinde yapıldı. Toplantıya odamız adına Oda Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Alan, Odamız CBS ve Uzaktan Algılama Çalışma gurubu Başkanı ve Eskişehir Şube Başkanımız Prof. Dr. Can Aydan ile komisyon üyesi Fulya Battal, MTA Genel Müdürlüğünden ise Genel Müdür Danışmanı Dr. Erol Timur, Jeolojik Etütleri Dairesi Başkanı Dr. Engin Öncü Sümer, CBS Koordinatörü ve ilgili personel katıldı.
Toplantıda; AB-İNSPİRE direktifleri çerçevesinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından çalışmaları devam eden TUCBS kapsamında; jeoloji ana teması çalışmaları değerlendirilerek, AB ile uyum çerçevesinde jeoloji ve jeoloji haritalarına ilişkin gösterimlerin TS ISO 710 serisi standartları ile uyumluluğu konusu değerlendirilmiş ve dünyada 43 ülkede uygulanan TS İSO standartlarına ülkemizin de uyum göstermesi konusunda çalışma yürütülmesi kararlaştırılmıştır.
Bu kapsamda; ülkemizin jeolojik araştırma kurumu olan MTA Genel Müdürlüğü veri gösterim esasları ile TS ISO 710 serisi standartlarının gösterim esaslarının karşılaştırılması, uyumluluğun değerlendirilmesi, MTA CBS sistemleri yazılım programlarının uyumlaştırılması, gösterim esaslarına ilişkin SLD dosyalarının hazırlanması ile jeoloji harita ve gösterim esaslarına ilişkin bir kılavuzun hazırlanması kararlaştırılmıştır.

 

Okunma Sayısı: 172
Fotoğraf Galerisi
TMMOB
Jeoloji Mühendisleri Odası