TMMOB Odalar 03 Haziran 2020, Çarşamba

Yönetim Kurulu Üyelerimiz ile Jeolojik Miras ve Jeopark Çalışma Grubumuz 7 Mayıs 2019 tarihinde MTA Genel Müdürü Sayın Cengiz Atak ve Genel Müdür Yardımcısı Emrah Ayaz’ı ziyaret etti.

Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ
Yayına Giriş Tarihi: 07.05.2019
Güncellenme Zamanı: 20.05.2019 14:54:52

Ziyarette “Jeolojik Açıdan Tabiat Varlıkları” Jeolojik Miras’ın Önemi ve  Türkiye’deki Durum Hakkında Raporu”  takdim ederek, jeolojik mirasın ve jeoparkların ülkemiz için önemine değinerek, tüm gelişmiş ülkelerde, o ülkelerin Jeolojik Araştırma Kurumlarının bünyesinde bu amaçla kurulmuş birimlerin yer aldığını ifade ederek, MTA Genel Müdürlüğü bünyesinde “Jeolojik Miras ve Jeopark Araştırma” biriminin oluşturmasının önemine vurgu yaparak, aksi taktirde zengin bir jeolojik yapıya sahip ülkemizde “jeopark ağının” geliştirilmesinin olanaklı olmadığını vurguladı. Yine UNESCO Global Jeopark Ağı içinde yer alan ülkemizin tek jeoparkı niteliğindeki “Kula Jeopark”ının UNESCO Jeopark gurubu tarafından 2018 yılı içinde yapılan denetimlerde sarı kart gördüğünü belirterek, kurulacak bu birimin yerel idareler başta olmak üzere, bu alanda çalışma yürüten diğer kurumların çalışmalarına önemli bilimsel destekler sunacağını belirtti.

MTA Genel Müdürü Cengiz Atak ise, ziyaretten duyulan memnuniyeti ifade ederek, özellikle Bakanlığın stratejik hedefleri çerçevesinde son iki- üç yıldır maden aramacılığına yöneldiğini belirterek, bu konunun da ülkemiz için oldukça önemli olduğunu düşündüklerini ve konuyu değerlendireceklerini belirtti.

Heyet daha sonra MTA Genel Müdür Yardımcısı Dr. Emrah Ayaz’ı ziyaret etti. Söz konusu ziyarette de benzer konular değerlendirdi. Ziyaret karşılıklı dayanışma ve işbirliği konusundaki temenniler ile son buldu.


Okunma Sayısı: 65