TMMOB Odalar 03 Haziran 2020, Çarşamba

Yönetim Kurulumuz ve Jeolojik Miras ve Jeopark Çalışma Grubu Üyeleri 8 Mayıs 2019 tarihinde TBMM Çevre Komisyon Başkanı Muhammet Balta ile Milletvekili Meslektaşımız Dr. Müzeyyen Şevkin’i ziyaret etti.

Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ
Yayına Giriş Tarihi: 08.05.2019
Güncellenme Zamanı: 20.05.2019 14:54:57

Yönetim Kurulumuz ve Jeolojik Miras ve Jeopark Çalışma Grubu Üyeleri 8 Mayıs 2019 tarihinde TBMM Çevre Komisyon Başkanı Muhammet Balta ile Milletvekili Meslektaşımız Dr. Müzeyyen Şevkin’i ziyaret etti. Söz konusu ziyarette Yönetim Kurulu Başkanımız Hüseyin Alan;  “Jeolojik Açıdan Tabiat Varlıkları: Jeolojik Miras’ın Önemi ve Türkiye’deki Durum Hakkında Raporu”  takdim ederek, jeolojik mirasın ve jeoparkların ülkemiz için önemine vurgu yaparak, zengin bir jeolojik yapıya sahip ülkemizde jeolojik varlık ve değerlerimiz araştırılması, tespiti, tescili, idaresi,  korunması ve gelecek nesillere aktarılması konusunda mevzuat düzenlemesi eksikliği olduğu ifade ederek yasal mevzuattaki eksikliğin giderilmesi amacıyla 2863 sayılı yasanın jeolojik miras, jeolojik koruma, jeopark, jeoturizm gibi kavramları içerecek şekilde gözden geçirilmesi ve  güncellenmesi gerektiğine vurgu yaptı. Gelişmiş ülkelerinin ekonomilerini geliştirmek ve doğa turizmi teşvik etmek amacıyla jeoturizm olgusunu önemseyerek stratejik planlar hazırladıklarını, Çin’in 2030 yılı jeoturizm hedefinin 2.3 trilyon dolar gelir elde edecek şekilde, en az 90 alanı UNESCO Global Jeopark alanı ağı içine alınması şeklinde planlamalar yaptığını ifade ederek TBMM’si çevre komisyonunun ülkemizde bu alandaki yasal mevzuat çalışmalarına öncülük etmesini talep etti.

TBMM Çevre Komisyonu Başkanı Sayın Muhammet Balta ise ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek bu konuda hem kendisinin, hem de komisyonun diğer üyelerinin daha ayrıntılı bir şekilde bilgilendirilmesi arzu ettiklerini, konun önemini bildiklerini ve ortaklaşa belirlenecek bir günde Odamızı ziyaret ederek daha detaylı bilgi almak istediğini belirtti.

Heyet, daha sonra CHP Adana Milletvekili meslektaşımız Sayın Dr. Müzeyyen Şevkin’i ziyaret etti. Benzer konular kendisine iletilen Şevkin, Oda komisyonun bu konuda çalışma yapması durumunda “yasa tasarısı teklifini” TBMM’sine sunabileceğini belirtti.


Okunma Sayısı: 72