TMMOB Odalar 03 Haziran 2020, Çarşamba

3 Mayıs 2019 Cuma günü Jeoloji Mühendisleri Odası UA ve CBS Çalışma Grubu TÜBİTAK’ta toplandı.

Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ
Yayına Giriş Tarihi: 14.05.2019
Güncellenme Zamanı: 28.05.2019 10:50:24

3 Mayıs 2019 günü Jeoloji Mühendisleri Odası UA ve CBS Çalışma Grubu TÜBİTAK’ta toplandı. Toplantıya MTA Jeoloji Etütleri Daire Başkanı Dr. Engin Sümer, Çalışma Grubu Başkanı Prof. Dr. Can Ayday ve Oda Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Alan ile çalışma grubunun üyeleri katıldılar.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Coğrafi Bilgi Sistemleri Genel Müdürlüğü tarafından 2018 yıl içinde TUCBS kapsamında başlatılan Jeoloji Ana temasının güncellenmesi çalışmaları konusu değerlendirildi. TUCBS’nin konuları arasında en önemli yeri alan Jeoloji Ana temasının tamamlanmasının ardından bu konuya ait gösterim esaslarının tanımlanması konusu değerlendirildi. Toplantıda yapılan değerlendirmeler sonucunda; jeoloji mühendisliğinde kullanılan ve MTA Genel Müdürlüğü tarafından 1970’li yıllarda kılavuz haline getirilen gösterim esaslarının, MTA Genel Müdürlüğü ile TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası tarafından ortaklaşa oluşturulacak bir komisyon vasıtasıyla gösterim esaslarının TS ISO 710 Standartları baz alınarak yenilenmesi kararı verildi.

Bu durum kısa zaman içerisinde gerçekleştirilmesi için MTA genel Müdürlüğü ile gerekli görüşmelerin yapılması, çalışma gurubunun oluşturulması ve gösterim esaslarının TS İSO 710 serisine göre kılavuz hazırlanması konusunda görüş birliğine varıldı. Ayrıca TUCBS jeoloji ana temasındaki gösterimlerde de hazırlanacak kılavuza göre çalışmaların yürütülmesi belirlendi.


Okunma Sayısı: 152