TMMOB Odalar 03 Haziran 2020, Çarşamba

Odamız Yönetim Kurulu 09 Mayıs 2019 tarihinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Yapı İşleri Genel Müdürü Sayın Banu ASLAN CAN’ı ziyaret etti.

Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ
Yayına Giriş Tarihi: 10.05.2019
Güncellenme Zamanı: 20.05.2019 14:55:05

Söz konusu ziyarette; kendini yenileme durumu olmayan enerji kaynaklarının hızla tükenmesi, ekolojik dengeye verdiği zarar ve buna rağmen devamlı artan enerji ihtiyacının her geçen gün yenilenebilir enerjinin önemini artırdığına vurgu yapıldı. Bu bağlamda bölgesel konut ısıtma-soğutma, seraların enerji giderlerinin karşılanması ve telekominikasyon merkezlerinin soğutulması gibi çok geniş uygulama alanına sahip olan “Sığ Jeotermal Sistemler” başlığı altında uygulanan “Yeraltında Isı Enerji Depolama”, “Enerji Jeoyapıları” ve “Yer kaynaklı Isı Pompaları” nın kullanımı ve uluslararası gelişmeler konusunda bilgi verildi.

Söz konusu görüşmede ayrıca zemin ve malzeme laboratuvarlarının yaşadığı sorunlar da dile getirildi. Laboratuvarların TÜRKAK vb. kuruluşlar tarafından akredite edilmesi gerektiği, uluslararası sistemle entegre olmuş ve akredite edilmiş zemin laboratuvarlarının ülke mühendislik hizmetlerine daha fazla katkı yapacağı ve bu norm ve standartlara uygun olan laboratuvarların Bakanlık tarafından yetkilendirilmesi gerektiğine ilişkin düşüncelerimizi paylaşıldı. Ziyaret mühendislik hizmetlerin geliştirilmesi konusunda daha fazla iş birliği yapılması temennileri ile son buldu.


Okunma Sayısı: 288