TMMOB Odalar 29 Mayıs 2020, Cuma

28 Şubat-1 Mart 2019 tarihlerinde Balıkesir Afet Durumu ve Afet Yönetimi Çalıştayı düzenlendi.

Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ
Yayına Giriş Tarihi: 06.03.2019
Güncellenme Zamanı: 11.03.2019 12:22:04

28 Şubat-1 Mart 2019 tarihleri arasında Balıkesir Afet Durumu ve Afet Yönetimi Çalıştayı gerçekleştirildi. Balıkesir İl Temsilciliğimiz tarafından organize edilen, Balıkesir AFAD İl Müdürlüğü, Altıeylül Belediyesi, Karasi Belediyesi, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, Balıkesir Üniversitesi, Balıkesir Ticaret Odası ve Balıkesir Valiliğinin desteği ile gerçekleşen ve 2 gün süren çalıştaya birçok araştırmacı ve bilim insanı katılarak konu hakkındaki düşüncelerini ifade etti.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan açılış töreni, Balıkesir İl Temsilcimiz Kemal Gökçay Yenigün`ün konuşması ile devam etti ve çalıştayı düzenlemelerindeki amacı ifade eden temsilcimiz, destek veren kurumlar ve katılımcılara teşekkür etti. Oda Yönetim Kurulu Başkanımız Hüseyin Alan da toplantıya katılarak açılış konuşmasında bulundu. Üllkemizin 1999 Marmara depremleri öncesine göre afetlere karşı daha hazırlıksız olduğunu, bugün “imar barışı” adı altında sunulan “imar affı” ile kentsel risklerimizin daha arttığından bahsederek, ülkemizin acilen ortak aklın ürünü olacak şekilde imar, afet, yapı üretimi ve denetimi, planlama kanunlarında düzenleme yapması gerektiğini önerdi. Yine meslek kayırıcı bir düzenleme olarak yayınlanan deprem yönetmeliği hakkındaki düşüncelerimizi de dile getirdi.

Oda Yönetim Kurulu Başkanının ardından yaptığı konuşmada Altıeylül Belediye Başkanı Hüseyin Avcı, Altıeylül Belediyesinin depreme hazırlık amacıyla yaptığı çalışmalar hakkında bilgiler sundu. Son olarak Balıkesir Valisi Sayın Ersin Yazıcı, ülkemizin deprem gerçeğini kendi ve ailesinin Marmara depreminde yaşadığı sorunlardan örnekler vererek, ülkemizin deprem gerçeğinin unutulmaması gerektiği ve hazırlıklarımızı sürekli gözden geçirmemiz ve hazırlıklı olmamız gerektiğini ifade etti.

Açılış törenlerinin ardından oturumlara geçildi. Farklı konu başlıklarının ele alındığı oturumlarda katılımcı araştırmacı ve bilim insanları sunumlar gerçekleştirdi.

Balıkesir Üniversitesi Jeoloji ve Coğrafya Bölümü öğrencileri ile kamu kurum ve kuruluşlarının yoğun ilgi gösterdiği toplantıda benzer konuların sürekli gündemleştirilerek ülkenin hazırlık düzeyinin gözden geçirilmesinin yararlı olacağına değinildi. Çalıştay, iyi niyet temennileri ile son buldu.


Okunma Sayısı: 294