TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası
TRABZON’UN ARAKLI İLÇESİNE BAĞLI TAŞÖNÜ KÖYÜNDE YAŞANAN HEYELANA İLİŞKİN TRABZON ŞUBEMİZ TARAFINDAN YAPILAN BASIN AÇIKLAMASI

BASIN AÇIKLAMASI

TRABZON’UN ARAKLI İLÇESİNE BAĞLI TAŞÖNÜ KÖYÜNDE YAŞANAN HEYELAN FACİASI UCUZ ATLATILDI

Trabzon’ un Araklı İlçesine bağlı Taşönü köyünde 19.10.2006’ da meydana gelen heyelan sonucunda faciayı erken uyarı önledi. Bir cami, okul ve bir evin tamamen çöktüğü faciaya Trabzon Çimento fabrikasına hammadde sağlayan taş ocağında yapılan yanlış çalışmalar sebep olmuştur.

Bu taş ocağından 2005 yılına kadar düzensiz olarak çimento hammaddesi alınması ile arazide dik şevler meydana gelmiştir. Bölgede bir süredir devam eden etkili mevsim yağışlarında toprağı doygun hale getirmesi ile duraylılığı bozulan zemin kaymıştır.

Yetkililerin uyarısı ile boşaltılan yerleşim yerlerinde büyük hasara rağmen kıl payı can kaybı olmamıştır. Taşönü köyünde felaketin “ geliyorum” demesine, halkın şikayetlerine kulak verilmemiştir.

Bölgemizde heyelanlı sahaların tetiklenmemesi için taş ocaklarında kademeli (palyeli) çalışılmalı, atımlar kontrollü yapılmalıdır.

Yerel yönetimler tarafından kent merkezlerinin dışında, beldelerde, köylerde, dere yataklarında, kırsallarda taş ocağı işletilecek yerlerde yapılacak her türlü yapıların, yolların yer seçimleri esnasında mutlaka jeolojik ve jeoteknik çalışmalar yapılmalı vatandaşların, kurumların her istediği yere konut yapmaları engellenmelidir. Ayrıca taş ocağı olarak işletilecek alanların yakınlarında yerleşim yerleri olmamalıdır.

Yine, yerleşim yerlerinde sadece heyelanlar değil, akla, plana ve bilime aykırı yapılan çalışmalar felakete neden olmuştur.

Bu bağlantıda, TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası Trabzon Şubesi olarak bölgemizin karşı karşıya olduğu heyelan risklerine ve bu risklere yönelik yapılan araştırmaların sonuçlarını kamu oyunun dikkatine sunabilmek için ve afet güvenliğinin sağlanması süreçlerine katkı sağlamak amacı ile 30.11.2006-02.12.2006 tarihleri arasında Trabzon’ da ( Zorlu Grand Otel ) ulusal boyutta 1. HEYELAN SEMPOZYUMU yapılacaktır. 22.10.2006

Tuncay ÖZARMAN

Şube Başkanı

Okunma Sayısı: 2880
Fotoğraf Galerisi
TMMOB
Jeoloji Mühendisleri Odası