TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası
BUGÜN 2 TEMMUZ 2005
Bugün 2 Temmuz 2005. Demokratik ve özgür bir ülke özlemi olan 37 aydın insanımızın, yaşamı karanlığa boğmak isteyenlerce katledilmelerinin üzerinden 12 yıl geçti. Bu insanlık dışı katliamda yitirdiğimiz canlarımızın acısı yüreğimizde, anıları mücadelemizde yaşamaya devam ediyor.

Pir sultanlardan, Denizlere, Hallacı Mansur’dan, Mustafa Suphilere, Anadolu coğrafyasında barış ve kardeşlik ikliminin yeşermesi için canlarını verenlerin soylu düşüncelerini rehber edinenler; yani Asım Bezirci’ler, Behcet AYSAN’lar, Metin ALTIOK’lar, Hasret GÜLTEKİN’ler, Nesimi ÇİMEN’ler, Muhlis AKARSU’lar ve diğerleri, ülkemizin bağımsızlık ve demokrasi mücadelesinin ölümsüz sıra neferleri arasındaki yerlerini çoktan aldılar. Ancak, canlarımızı yakanların hak ettikleri cezayı almamaları ve hatta  aflarla dışarıda olmaları, toplum vicdanında yaralar açmaya devam ediyor.

Devlet tarafından himaye edilen bu güçleri tanıyoruz. 1970’li yıllarda Maraş’ta, Malatya’da Çorum’da sahne alanlarla, Sivas’ı yakanların aynı aktörler olduğunu biliyoruz. Bunlar İMF ve DB na teslim olanlardır. Bunlar 2 Temmuz’da Madımak oteline 8 saat gecikmeli olarak kolluk kuvvetlerini gönderenlerdir. Bunlar canlarımızın yakılmasına seyirci kalanlardır. Bunlar Filistin’de çocukları katledenlerle stratejik ortaklık yapanlardır. İncirliğe ABD bayrağı diktirenlerdir. Kitap yasaklatan tiyatro kapatanlardır. Yani aydınlığın düşmanı, karanlıkla beslenenlerdir. 

Bilinsin isteriz, bu ülkenin aydınlık insanları katledilmekle tükenmez. Bu karanlığı dağıtacak güç ve kararlılıkta olan demokrasi güçleri, bu ülkenin topraklarında inatla ışımaya devam edeceklerdir.

Özgür düşünceyi, bilimi, sanatı, demokrasiyi, bağımsızlığı, kardeşçe barış içinde  yaşamayı, savaşsız sömürüsüz bir dünyayı, Sivas’ın yıldönümünde canlarımızı anarken bir kez daha  savunacağız.

TMMOB

JEOLOJİ MÜHENDİSLERİ ODASI

2 Temmuz Sivas katliamı anma etkinliklerine tüm illerde TMMOB pankartı altında katılıyoruz.

Ankara için:

Miting tarihi : 2 Temmuz 2005

Toplanma yeri : Toros Sokak

Toplanma saati : 16.00

Miting yeri : Abdi İpekçi Parkı Sıhhiye Ankara

Miting saati : 18.00

İstanbul için:

Miting tarihi : 2 Temmuz 2005

Toplanma yeri : Eski Et-Balık Kurumu Önü

Toplanma saati : 14.00

Miting yeri : Kadıköy İskele Meydanı

Miting saati : 15.00

Okunma Sayısı: 2789
TMMOB
Jeoloji Mühendisleri Odası