TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası

Temel Sondor Belgelendirme Eğitimi

Odamız ile MEB Yenişehir Halk Eğitim Merkezi arasındaki protokol kapsamında 18-22 Şubat 2019 tarihleri arasında Şubemizde "Temel Sondör Eğitim Programı" düzenlenecektir. Beş gün sürecek olan eğitim programının 3 günü teorik eğitim, 2 günü uygulamalı eğitim şeklinde gerçekleşecektir.
DİYARBAKIR
21.01.2019 (Son Güncelleme: 11.02.2019 17:31:44)
Etkinliğin Yeri: Diyarbakır Şube
Etkinliğin Tarihi : 18.02.2019 - 22.02.2019

GEREKLİ BELGELER VE AÇIKLAMALAR 

 • Okur yazar olmak ya da en az ilkokul mezunu olmak (Tasdikname veya öğrenim belgesi fotokopisi),
 • Sektörde çalıştığını belgelemek (iş yeri yazısı ve SGK dökümü) veya bonservis
 • Tehlikeli ve çok tehlikeli çalışabilir raporu (Yeni tarihli, doktor kanaatinde “Tehlikeli ve çok tehlikeli işlerde çalışabilir” yazması gerekmektedir.)
 • Nüfus Cüzdanı fotokopisi.
 • Kayıtlar, başvuru sırasına göre yapılacaktır. Evrakların son teslim tarihi 12 Şubat 2019‘dir.   
 • Eğitim sonunda sınav yapılarak Milli Eğitim Bakanlığı onaylı belge verilecektir.

TEHLİKELİ İŞLER KAPSAMI

6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu gereği "Tehlikeli ve Çok Tehlikeli İşler"de çalışanların yaptıkları işle ilgili "mesleki eğitim" almaları zorunludur. 2014 yılından itibaren mesleki eğitimlerini belgelendiremeyenler 6331 sayılı yasa ve ilgili yönetmelik gereği çalıştırılamazlar. 13.07.2013 tarihli resmi gazetede yayınlanan "Tehlikeli ve Çok Tehlikeli İşler"de çalışacakların mesleki eğitimlerine dair yönetmelik gereği sondaj çalışmaları Tehlikeli ve Çok Tehlikeli İşler kapsamındadır. Bu kapsamda çalışanlar mesleki eğitimlerini belgelendirmek zorundadır. Tehlikeli ve çok tehlikeli işlerde çalışacak olanların mesleki eğitim belgesi (diploma, sertifika veya belgeleri), Bakanlık iş müfettişleri tarafından denetlenir. İşverenler, bu yönetmelik kapsamında yer alan işlerde çalıştırılacakların mesleki eğitim belgelerinin bir örneğini özlük dosyalarında saklamak ve istendiğinde yetkili memurlara göstermek zorundadır. 

Odamız, MEB Yenişehir Halk Eğitim Merkezi ile yaptığı protokol çerçevesinde, meslek alanımızda çalışan tüm personelin mesleki eğitimlerini belgelendirme ve sertifikalandırma yetkisi almıştır. 

EĞİTİM KONULARI

 • Genel Jeoloji
 • Sondaj Makinası ve Ekipman Seçimi ve Kullanımı
 • Jeoteknik Testler ve Numune Alımı
 • Sondaj Sıvısı ve Katkıları Seçimi ve Hazırlaması
 • Sondaj Makinelerinin Tamir ve Bakımları
 • İş Sağlığı ve Güvenliği  (Genel İş Güvenliği Kuralları, İş Güvenliği ve Tehdit Edici Unsurlar, Yangın, Meslek Hastalıkları, Malzeme Taşıma ve Kaldırma Teknikleri, Kaza ve Yaralanma, İş Güvenliği Mevzuatı, İş Kazalarında Yapılacak Hukuki İşlemler, Temel Sondajda Özel İş Güvenliği Kuralları)

EĞİTİMİN;

TARİHİ: 18-22 Şubat 2019

SÜRESİ: 5 Gün

SAATİ: 10.00 – 17.00

YERİ: Teorik eğitim, TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası Diyarbakır Şubesi;  Uygulama eğitimi, JMO sondaj eğitim alanında yapılacaktır. 

KAYIT VE İLETİŞİM

Adres: Lise Cad. 2. Sok. Çavuşoğlu 2 Apt.
Kat:1 D:5-6 DİYARBAKIR
Telefon: +90 412 2239991
e-Posta: diyarbakir@jmo.org.tr

Okunma Sayısı: 3117
TMMOB
Jeoloji Mühendisleri Odası