TMMOB Odalar 20 Şubat 2019, Çarşamba

MAPINFO PRO TEMEL VE İLERİ SEVİYE CBS EĞİTİMİ DUYURUSU

Yayına Giriş Tarihi: 21.09.2018
Güncellenme Zamanı: 24.09.2018 17:05:34
Etkinliğin Tarihi

12.10.2018 - 14.10.2018

Etkinliğin Yeri

TMMOB JEOLOJİ MÜHENDİSLERİ ODASI İSTANBUL ŞUBESİ AYKUT BARKA TOPLANTI SALONU

Eğitim programının amacı, kullanıcılara kendi çalışma alanlarına yönelik MapInfo’nun tüm kabiliyetlerini örnek veriler üzerinden uygulamalı olarak öğretmektir.  

TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi, Başarsoft işbirliği ile, ‘‘Mapinfo Pro Temel ve İleri Seviye CBS Eğitimi’’ düzenlenecektir.

EĞİTİMİN;

Tarihi: 12-14 Ekim 2018

Saati: 10:00-16:00 arasında

Süresi: 3 Gün-Toplam 18 saat

Ücreti:

Öğrenci ve çalışmayan üyeler için: 200.00 TL (KDV Dahil)

Üye için: 300.00 TL (KDV Dahil)

Üye olmayan ya da başka meslek disiplininden olanlar için: 350.00 TL (KDV Dahil)‘ dir.

Yeri: TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi Aykut Barka Toplantı Salonu

Amacı: Bu eğitim programımın temel amacı, jeologlara kendi çalışma alanlarına yönelik MapInfo’nun tüm kabiliyetlerini örnek veriler üzerinden uygulamalı olarak öğretmektir

 

Kapsamı: Bu eğitimin kapsamı jeolojik verilerin hazırlanması görüntülenmesi gelişmişmiş sorgu seçenekleri ile sorgulanması ve analiz edilmesi, koruma ve risk alanlarının oluşturulması, farklı veri formatlarının MapInfo üzerinde açılmasıdır.

İÇERİĞİ:

Firmamız, MapInfo kullanıcılarına   

 • Genel CBS,
 • MapInfo temel ve ileri seviye eğitimleri vermektedir.

            Bu eğitim programının temel amacı, kullanıcılara kendi çalışma alanlarına yönelik MapInfo’nun tüm kabiliyetlerini örnek veriler üzerinden uygulamalı olarak öğretmektir.  

Eğitim programımızın tamamı 3 tam gün (18 Saat) sürmektedir.   

Temel Seviye Konuları :

 • Veri Görüntüleme
 • Harita Penceresi
 • Katmanlar ve Harita
 • Seçim ve Bul
 • Etiket
 • İmaj (Raster) Koordinatlandırma
 • Sayısallaştırma
 • Tablo Yapısını İzleme, Değiştirme
 • MapInfo’da Farklı Veri Formatları Açma ve Tab’ı Farklı Formatlara Gönderme 
 • Çıktı Alma
 • Tematik Harita – Renklendirme
 • Koordinattan Nokta Oluşturma

 

 Eğitim programında ele alınan temel konu başlıkları ve içerikleri şu şekildedir:

Giriş: MapInfo ve CBS (Coğrafi Bilgi Sistemleri) Hakkında Genel Bilgilendirme: CBS Nedir, kullanıldığı alanlar nelerdir, nasıl bir sistemdir gibi konular hakkında bilgi verilecektir ve ardından MapInfo’nun dosya yapısı,  dosyalarının program içinde açılması, görüntülenmesi ve genel olarak MapInfo’nun kabiliyetleri anlatılmaktadır. 

 1. Verileri Görüntüleme: Bir MapInfo dosyasının tablosal verilerinin (verisayfası) ve bu tablo ile ilişkili coğrafi bilgileri de içeren haritasının görüntülenmesi anlatılmaktadır.
 2. Harita Penceresi Kullanımı: Dijital haritalara farklı zoom seviyelerinde yaklaşıp uzaklaşma, farklı ölçek seviyelerinde görünümünü, projeksiyon sistemini ayarlama ve değiştirme gibi fonksiyonlar gösterilmektedir.
 3. Katmanlar: Birden fazla katmanla çalışma, bir harita penceresine katmanların eklenip çıkartılması, katmanların sıralamasının değiştirilmesi, katmanların görünüşlerini değiştirilmesi, harita detaylarının haritanın zoom seviyesine göre ayarlayabilmesi, harita üzerinden coğrafi bir objenin veri tabanındaki bilgisine ulaşabilme vb. özellikler gösterilmektedir.   
 4. Seçim İşlemleri: Seçim butonları ile harita (ekran) üzerinden seçim yapabilme ve veritabanında yer alan bilgiler doğrultusunda belirli koşullara göre kayıtları sorgulama, seçme, filtre etme gösterilmektedir.
 5. Etiketleme: Haritaya bakan kişiye yardımcı olmak üzere, harita üzerindeki sokakların, şehirlerin, ülkelerin ya da diğer coğrafi objelerin isimleri gibi açıklayıcı notları haritanın üzerine ekleyerek, haritayı inceleyen kişilerin harita üzerindeki bilgileri analiz etmesini kolaylaştırılması gösterilmektedir.
 6. İmaj (Raster) Koordinatlandırma: Taranmış imajların altlık harita ya da doğrudan bilgilendirici olarak kullanılması, paftaların taranması ile elde edilen görüntülerin koordinat sistemine oturtulması ve sayısal haritalar ile birlikte kullanımı anlatılmaktadır.
 7. Obje Oluşturma ve Düzenleme İşlemleri: Harita objelerinin oluşturulması, çizim işlemleri ve oluşturulan objelerin yeniden düzeltilmesi, objeleri oluşturmak için çizim araçlarının kullanımı, çizim menüsünün fonksiyonlarının gösterilmesi,  objelerin birleştirilmesi ve parçalanması gibi işlemler anlatılmaktadır.
 8. Tablo Yapısını İzleme, Değiştirme & Kolon Güncelleme: Veri tabanı oluşturma, mevcut veri tabanında değişiklik yapma, veri tabanını temizleme, farklı bir tabloyu kullanarak mevcut veri tabanını güncelleme gibi veri tabanı işlemlerini anlatılmaktadır.
 9. MapInfo’da Farklı Veri Formatları Açma ve Tab’ı Farklı Formatlara Gönderme: Farklı formatlarda (KML, SHP, DXF, Excel, Microsoft Access, Text, Dbase, vs.) bulunan veri dosyalarının MapInfo içinde açılması ve bu dosyaların MapInfo’da kullanılabilir hale getirilmesi anlatılmaktadır. Aynı zamanda MapInfo’nun *.tab uzantısını da farklı formatlara gönderme ve dönüştürme işlemleri anlatılmaktadır.
 10. Çıktı Alma: Yapılan haritaların ya da verilerin istenilen ölçek, format ve kâğıt büyüklüğünde çıktılarının alınması, harita penceresini resim veya veri tabanındaki bilgilerle birlikte katmanlı pdf olarak kaydedilmesi işlemleri gösterilmektedir.
 11. Koordinattan Nokta Oluşturma: Veri tabanında yer alan x – y koordinat bilgileri kullanılarak harita üzerinde otomatik olarak noktaların yerleştirilmesi gösterilmektedir.
 12. Tematik Harita – Renklendirme: Sunum ve analiz yapmak için veri tabanındaki bilgiye bağlı olarak haritanın farklı şekillerde gösterilmesi anlatılmaktadır.

ÖNEMLİ NOT:

Eğitime katılacak kursiyerlerin eğitimden önce:

http://downloads-cus.dataminesoftware.com/Discover/Discover/Datamine_Discover_2017_Update_64bit.exe

linkinden programı indirip kurmaları gerekmektedir.

 

Kurulumda sıkıntı yaşayan kişilerin Başarsoft Bilgi Teknolojileri Eğitim Birimi’nden Hacı Mehmet ELMACI ile irtibata geçmeleri gerekmektedir.

 

Hacı Mehmet ELMACI

0 554 591 38 92

mehmet.elmaci@basarsoft.com.tr

 

 

KATILIMCIBİLGİLERİ:

 • Kursa katılacak üyelerimizin aidat borcu olmaması gerekir.
 • Eğitime herkes kendi bilgisayarıyla katılacaktır.
 • Kayıtlar başvuru sırasına göre alınacaktır.
 • Eğitim Programının sonunda üyelerimize sertifika

Katılımcı sayısı 15 kişiyle sınırlıdır. Yeterli sayıda başvuru olmaması durumunda kurs ertelenecek ya da iptal edilecektir.

BANKA HESAP BİLGİLERİ

Hesap Sahibi: TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası İktisadi İşletmesi
Banka Adı: Türkiye İş Bankası
Şube Kodu: 4218
Şube Adı: Yenişehir Şubesi 
Hesap No: 6203662
IBAN No: TR350006400000142186203662

İLETİŞİM

Adres: Fulya Mah., Büyükdere Cad., Sema Apt., No:30,Kat: 3, D: 3, Mecidiyeköy-ŞİŞLİ/İSTANBUL

Tel: 0212 2194563-64-66

E-posta: istanbul@jmo.org.tr

Web: www.jmo.org.tr     

Dosyalar

(176 KB)

(591 KB)

Okunma Sayısı: 91