TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası
ŞUBEMİZCE “ADANA`DA DEPREM OLACAK MI" KONUSUNDA BASIN AÇIKLAMASI YAPILDI
Doç Dr. Mustafa Akyıldız “Adana’da Çok Büyük Bir Depreme Neden Olacak Fay Yok”

23.02.2023 tarihinde Şube 2. Başkanımız Doç. Dr. Mustafa AKYILDIZ, kamuoyunda endişeye neden olan “Adana’da büyük bir Deprem Bekleniyor” , “Deprem Sırası Adana’da” gibi söylem ve yorumlar üzerine basın açıklaması yapmıştır.

Akyıldız, bugün için Bilimsel ve Teknolojik verilere göre deprem için tarih saat vermek mümkün değildir. Ne zaman olacağını sorgulamak yerine, deprem gerçeğini bilip, bu depreme ne kadar hazırız sorusunu sormak daha yerinde olacaktır” demiştir.

Kahramanmaraş Merkezli 2 ve Hatay’da üst üste yaşanan depremlerin ardından Adana ve Çevresinde “Depremsellik” üzerine yapılan değerlendirme ve yorumlar üzerine bilgi aktaran Akyıldız, deprem bölgesindeki hareketliliğin bir süre daha “Artçı Deprem” olarak devam edeceğini hatırlatmıştır.  

“ADANA ŞEHİR MERKEZİNDEN GEÇEN BÜYÜK BİR DEPREME NEDEN OLACAK FAY BULUNMADIĞINDAN bahseden Akyıldız mevcut durumla ilgili şu bilgileri aktarmıştır;

“Mevcut verilere göre, Kuzey Adana olarak bilinen bölgeden geçen ve bölgemizi etkileyecek büyük ve aktif bir fay bulunmamaktadır. Yapılan araştırmalarda “Fay parametreleri” kullanılarak yapılan hesaplamalara göre bu fay hatları üzerinde oluşabilecek olası maksimum deprem büyüklükleri 6 - 6.5 arasında oluşabileceği öngörülmektedir.  Ancak Adana havzasının kuzey-güney yönlü açılan bir havza niteliğinde olması büyüklüğü ve segmentlerin kırılma durumuna göre depremi daha düşük hissetme olasılığımız vardır. Ayrıca ne zaman olacağını sorgulamak yerine deprem gerçeğini bilip, bu depreme “ne kadar hazırız?” sorusunu sormak daha yerinde olacaktır” demiştir.

Yer bilimciler tarafından bilimsel verilerin ışığında yapılan çalışmalar sonucunda; deprem beklenen yerlerin ve yaklaşık büyüklüklerinin saptanabildiğini anımsatan Akyıldız, “Ancak depremden sonra hatırlanan biz yerbilimcilere, doğal olarak herkes tarafından deprem ne zaman olacak sorusu sorulmaktadır. Bu günkü bilimsel ve teknolojik verilere göre deprem için tarih saat vermek mümkün değildir. Ancak tekrar etmek gerekirse yer tespitinin ve binaların, Bilimsel verilerle yapılmış olması ve vatandaşın da “Depreme Dayanıklı Yapı” konusunda sorgulayıcı olmasıyla Deprem gerçeğine biraz daha hazır olabiliriz.” Diyerek basın açıklamasını tamamlamıştır.

Adana Haber Merkezi İnternet Haberi İçin Lütfen Tıklayınız...

Okunma Sayısı: 3184
Fotoğraf Galerisi
En Çok Okunanlar
TMMOB
Jeoloji Mühendisleri Odası