TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası
KOZAN FAY HATTI ÜZERİNDE DEPREM...
Şube 2. Başkanımız Doç. Dr. Mustafa AKYILDIZ, Kozan Fay Hattı üzerinde meydana gelen deprem ile ilgili olarak basın açıklaması yapmıştır.

AKYILDIZ; "AFAD verilerine göre 30.05.2022 tarihinde merkez üssü Küçükçınar – Sunbas bölgesinde 3,6 büyüklüğünde deprem meydana gelmiştir.  Dünyanın en önemli kıta içi aktif transform faylarından biri olan Doğu Anadolu Fay Sisteminin bir parçası olan Kozan fayı Kuzeyde Feke kesimlerine doğru uzanırken fay Kozan ilçesinin güneyinden başlamakta ve İmamoğlu`nun kuzeyinden gecerek DKD -  BGB doğrultusunda Mersin`e doğru devam etmektedir.  

Kozan fay hattı üzerinde Gel 2006 tarafından yapılan çalışmada Kozan fayı üzerinde yüzey kırığı oluşturan depremlerden birinin milattan önce 150±70 yıllarında ve Ms=6.9 büyüklükte olduğuna işaret etmektedir.  Segment üzerinde daha önce ölçülen 22km`lik toplam atım ve 14.3 mm/yıl`hk ortalama kayma hızı kullanılarak Fay hareketinin hareketin yaklaşık yaşı 2 milyon yıldır. Kozan fayının paleosismik ve tarihsel aktivitesi yanında, şu andaki sessizliğinin nedeninin son dönmelerde meydana gelen bir kilitlenme olabileceğini,  bu süreç içerisinde ise yüksek miktarda enerji depolamakta ve yakın gelecekte tekrar hareket edebileceğini göstermektedir" demiştir.

 

 

 

Okunma Sayısı: 3129
Fotoğraf Galerisi
TMMOB
Jeoloji Mühendisleri Odası