TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası
HATAY İL TEMSİLCİMİZ RASİM CAN GAZETECİLER CEMİYETİ BASIN EVİ ÇALIŞANI İLE HATAY`IN DEPREMSELLİĞİ KONUSUNDA BASIN AÇIKLAMASI YAPTI
Defalarca Yıkılan Hatay’da Binalar Alarm Veriyor

Hatay İl Temsilcimiz Rasim Can, 13.01.2021 tarihinde Temsilcilik binamızda Gazeteciler Cemiyeti Basın Evi sitesinde yayınlanmak üzere Burcu Özkaya Günaydın ile Hatay`ın Depremselliği konusunda basın açıklaması yaptı.

Gazetecinin sorularına cevap veren Rasim Can; Tarihte 10 defa yıkıcı deprem geçiren, defalarca yıkılıp yeniden inşa edilen Hatay da yeni deprem olasılığından bahsetti.  Hatay’da önemli 3 tane fay hattı olduğunu belirterek, “Bu faylardan biri ölüdeniz fayı olduğunu bu fayın Kızıldeniz’den gelip, Hatay`ın kara topraklarına ve  buradan Hacıpaşa ve Amik Ovası’na kadar uzandığını, 2’nci Fay Hattının Doğu Anadolu fay hattı ve  3’üncü fay hattı da Kıbrıs fay hattı olduğunu belirterek.Bir deprem bölgesinde olduğumuzun önemine değindi. Tarihte de defalarca yıkıcı deprem yaşanan  bölgemizin 1. derece riskli bölge olduğunu belirtti.

Hatay’da binaların bir kısmının deniz kumundan yapılmış olduğunu , bazı bölgelerinde zeminin balçık özellikli olduğunu belirtti. Olası bir afette kentte toplanma alanı yok denilecek kadar az olduğundan söz eden Temsilcimiz Rasim Can, deprem öncesi tedbirlerin hayati önemde olduğunun altını çizdi.

Konuşmasını; Depremden korkulmamalı: Depremin bir doğa olayı olduğunu, önlem alındığı takdirde depremden korkulmaması gerektiğine dikkat çekerek, “Bizim bu bölgede dikkat edeceğimiz şey kesinlikle deprem öncesi, deprem anı ve deprem sonrası insanları bilinçlendirmekten geçer. Bu gerçeği kabullenerek şimdiden önlem almasından bahsetti. 

Okunma Sayısı: 127
Fotoğraf Galerisi
En Çok Okunanlar
TMMOB
Jeoloji Mühendisleri Odası