TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası
17 AĞUSTOS MARMARA DEPREMİ YILDÖNÜMÜNDE SORUYORUZ; SAHİ, SİZ 21 YILDIR NE YAPTINIZ?...
Video çekimlerimizde gönüllü olarak destekte bulunan değerli sanatçılarımıza ve yönetmenimize sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz.

TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi olarak, 1999 Marmara Depremi`nin 21. yıldönümü nedeniyle bir belgesel film çekimine başlamış bulunuyoruz.

Hazırlamakta olduğumuz bu belgesel filmle; geçmişte meydana gelen depremlerin sağladığı veriler ışığında, depreme hazır şehirler yaratıp yaratmadığımız hususunu akademik çevreler, yasa koyucular, sivil toplum örgütleri ve meslek odalarının fikirleri ve deneyimleri aracılığı ile öne çıkarmayı, yaşanan depremlere ilişkin alınan / alınamayan dersleri göz önüne sermeyi, tüm bunları anlatırken izleyicide «KORKU DEĞİL GERÇEK! ÖNLEM AL HAYATTA KAL!» mottosu ile farkındalığı oluşturmayı ve bu gerçeklikte ne yapılması gerektiğinin bilgisini vermeyi, tüm paydaşların yanı sıra her bir bireyin depremle ilgili sorumluluk bilincini arttırmayı, depremin yol açtığı derin yaraları toplumsal farkındalık ile nasıl iyileştirebileceğimizi, atılan her küçük adımın, alınan her küçük önlemin ne kadar büyük bir fark yarattığını göstermeyi amaçlıyoruz.

Belgesel filmimizin, önümüzdeki aylarda gösterime girmesini planlıyoruz.

Bu arada, aynı amaç doğrultusunda, 17 Ağustos Marmara Depremi yıldönümünün yaklaşması nedeniyle, “45 Saniye Süren Marmara Depremi” anısına, “46. Saniye Deprem Spot Filmi” adı altında, kısa filmler hazırladık. ‘’Sahi Siz 21 Yıldır Ne Yaptınız?...’’ sorusuna cevap aradığımız  bu filmler bir çok kanalda, İBB Tv, metro, metrobüs ve vapurlarda yayınlanmaya başlandı.

Video çekimlerimizde gönüllü olarak destekte bulunan değerli sanatçılarımıza ve yönetmenimize sonsuz teşekkürlerimizi sunuyor, ekte paylaşmış olduğumuz bu spot filmleri, tüm meslektaşlarımızın ve duyarlı yurttaşlarımızın kendi sosyal medya hesaplarında paylaşarak, Odamızın toplumu bilgilendirme amaçlı bu çabasına destek vermesini rica ediyoruz.

 

Sahi Siz 21 Yıldır Ne Yaptınız?...

     

Saygılarımızla

 

TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası

İstanbul Şubesi Yönetim Kurulu

46. Saniye Deprem Spot Filmi-1 için lütfen tıklayınız

46. Saniye Deprem Spot Filmi-2 için lütfen tıklayınız

46. Saniye Deprem Spot Filmi-3 için lütfen tıklayınız

 

Okunma Sayısı: 4764
Fotoğraf Galerisi
En Çok Okunanlar
TMMOB
Jeoloji Mühendisleri Odası