TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası
TRABZON 2. KENT SEMPOZYUMUNUN ARDINDAN (Prof.Dr.Cüneyt Şen’in gözlemleri) BAŞLIKLI KÖŞE YAZIMIZ ÇIKTI
Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Trabzon İl Koordinasyon Kurulu’nun (İKK) düzenlediği 2. Trabzon Kent Sempozyumu 7-8-9 Kasım tarihlerinde KTÜ Prof. Dr. Osman TURAN Kültür ve Kongre Merkezinde başarıyla gerçekleştirildi

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Trabzon İl Koordinasyon Kurulu’nun (İKK) düzenlediği 2. Trabzon Kent Sempozyumu 7-8-9 Kasım tarihlerinde KTÜ Prof. Dr. Osman TURAN Kültür ve Kongre Merkezinde başarıyla gerçekleştirildi. Başta TMMOB Trabzon İKK bileşenleri ve dönem sekreteri Prof. Dr. Ebru Çolak olmak üzere emeği geçen kişi ve kurumlara Trabzon halkı adına teşekkür ediyorum.

Sempozyumda birçok başlık altında Trabzon’un sorunlarının yanı sıra potansiyeli de ortaya konularak sorunların çözümü arandı. Birbirinden değerli konuşmacılar uzmanlık alanlarıyla ilgili konularda sunumlar yaptı.
Bu yazıda, sempozyum ile ilgili kişisel gözlemlerimi aktarmak istedim. Şunu baştan yazmak isterim, sempozyum düzenleme kurulu çok iyi çalışmış, sempozyum konu başlıklarını ve bu konu başlıkları altında konuşmacıları çok iyi seçmiştir. Aslında her biri konu başlığı bir sempozyum konusu olacak kadar geniş ve önemliydi.

Oturumlara ayrılan zaman ne yazık ki konuşmacılar açısından yeterli olmadı. Konuşmacılar kendilerine ayrılan süreleri biraz da haklı olarak aştılar. Teorik olarak her konuşmacı için ayrılan 15 dakika pratikte konuşmacılara yetmedi. Ülkemizin farklı yerlerinden Trabzon aşkı ile gelen konuşmacıların bir kısmı fırsat verilse daha saatlerce konuşabilirdi. Konuşmalar öyle etkileyiciydi ki oturumu yöneticileri doğru bir kararla konuşmacılara çok da müdahale etmedi. Sonuç olarak program geç saatlere sarktı, Keşke izleyiciler sabrede bilselerdi, çok güzel ve özel konuşmaları kaçırmış oldular. Umuyorum, sempozyum esnasında kayıt altına alınan konuşmaların bir kısmı youtube gibi mecralardan yayınlanır ve ilgilenenlere ulaşır.

Sempozyumda Trabzon’un sorunlarını, potansiyelini, fırsatlarını ve tehditlerini konu alan konuşmalar yapılırken en önemli eksiklik muhataplarının salonda olmayışı idi. Her sempozyumda olduğu gibi Kent Sempozyumun da protokol konuşmaları sırasında kalabalık olan salon, oturumlar başlayınca boşaldı. Kentin yönetiminde, karar verme mercisinde olan bürokratlar birçok oturumda salonda yoktu. Örneğin, küresel iklim değişikliği anlatılırken su ile ilgili bir konuda, salonda ilgili kurumdan kimler var sorusunun muhatabının olmaması üzücü idi. Umarım kimse alınmaz ama bu örnekleri çoğaltmak mümkün. Oysa, bir kısım kamu kurumunun ilgili personeline sempozyum için idari izin verdiği duyumunu almıştım. Dolayısıyla sempozyumun, Trabzon ile ilgili sorunları ve çözüm önerilerini muhataplarına ne kadar iletebildiği, soru işareti olarak aklıma takıldı.

KTÜ Rektörlüğü salonlarını açarak, KTÜ hocaları da bilgi ve tecrübeleri ile sempozyuma büyük destek verdiler. Başta Rektörümüz Prof. Dr. Hamdullah Çuvalcı olmak üzere destek veren tüm hocalarımıza teşekkür ediyorum. Ancak, konuşmacılar dışında sempozyuma üniversite öğretim elemanları çok rağbet göstermedi. Oysa bilgi ve görgüleriyle çözüm önerilerine katkıda bulunabilirlerdi. Oturumlara ilgili bölümlerin öğrencilerin getirilerek “bir kentin ne gibi sorunları olur ve bunlar nasıl çözülebilir” sorusunun cevabı uygulamalı olarak gösterilebilirdi. Bu da eksik kaldı.
Sonuç olarak, Trabzon İKK ilkini 2012 yılında ve ikincisini geçen hafta düzenlediği sempozumların sonunda yayınladığı sonuç bildirgelerinde, yaşadığımız kentin sorunlarını, potansiyelini, fırsatlarını, tehditlerini geçmişten günümüze bilimsel olarak ortaya koyarak gelecek için bir kent yöneticilerine yönlerini tayin edebilecekleri bir veri seti sunmuştur. Artık bu veri setini işleyecek ve geliştirecek olan kentin yöneticileridir. Temennim TMMOB İKK tarafından ortaya koyulan bu iyi niyetli çabaların ses getirmesi ve Trabzon’umuzun sorunlarla yüklü gelecekte en az sorunlu kentlerden biri olmasıdır(Prof.Dr.Cüneyt Şen).
Güzel günler dileğiyle.

https://www.kuzeyekspres.com.tr/makale/17810073/semi-hamzacebi/trabzon-2-kent-sempozyumunun-ardindanprofdrcuneyt-senin-gozlemleri

 

Okunma Sayısı: 3157
Fotoğraf Galerisi
En Çok Okunanlar
TMMOB
Jeoloji Mühendisleri Odası