TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası
BALIKESİR JEOFEST-2022 DÜZENLENDİ
BALIKESİR JEOFEST-2022 DÜZENLENDİ

TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası Balıkesir İl Temsilciliği Koordinatörlüğünde, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, Balıkesir Üniversitesi işbirliği ile Balıkesir Jeofest-2022 düzenlendi. Avlu Kongre Merkezi`nde başlayan Jeofest 2022`ye; Balıkesir Milletvekili Adil Çelik, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Birol Şahin, Balıkesir Üniversitesi Rektör Yrd. Prof. Dr. İbrahim Türkmen, Balkesir Ünivesitesi Mühendislik-Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Zafer Aslan, AFAD İl Müdürü Bayram Şahin, Çevre, Şehircilik ve İklim değişikliği il Müd. Yrd. Turhan Kandemir, TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası 2. Başkanı Emre Kıbrıs, Balıkesir Kent Konseyi başkanı Mürsel Sabancı,MTA Kuzeybatı Anadolu Bölge Müdürü Ramazan Sarı`nın yanı sıra kamu kurum ve kuruluşlarıyla özel sektör temsilcileri katıldı.

Açılış konuşmasını yapan Jeoloji Mühendisleri Odası Balıkesir İl Temsilcimiz Aysun Aykan, jeoloji biliminin önemine dikkat çekti. Festivalin, Bilimsel-Teknik, kültürel ve sanatsal değer içerdiğini belirterek festival içerisinde yapılacak etkinliklerden söz eden Aykan, Balıkesir`in depremselliği ve alınması gereken önlemlere değindi; Ayrıca Balıkesir İli`nin Jeolojik mirasına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası 2. Başkanı Emre Kıbrıs konuşmasında; İda madra jeoparkını Balıkesir açısından ekonomik, sosyal ve kültürel önemine değindi. Jeoparkların turizm açısından önemini vurgulayarak bölge ekonomisine katkılarına değindi. Ayrıca Jeoloji Mühendisleri Odası olarak ülkemizin sahip olduğu jeolojik mirasa ilişkin envanter çalışmalarının başlatıldığını, bunların insanlığın hizmetine sunularak yerel kalkınmaya destek verilmesi noktasında yoğun çaba gösterildiğini belirterek bu yararlı etkinliğin gerçekleşmesinde emeği geçen ve katılım gösteren herkese teşekkürlerini sundu.

Açılış konuşmalarının ardından, davetli konuşmacı Prof. Dr. Şükrü Ersoy “İnsanoğlunu bekleyen tehlikeler” ile ilgili sunum yaptı.

Moderatörlüğü Prof. Dr. Hasan Sözbilir ve Prof. Dr. Abdullah Soykan tarafından yapılan doğa kaynaklı afetler ve insan ve jeomiras temalı 2 oturumlu panele geçildi.

Balıkesir JeoFest-2022 Programı kapsamında İda Madra Jeoparkı Ayvalık-Badavut ve Kozak Jeositlerine bilimsel ve teknik gezi yapıldı.

Balıkesir`de ilk kez düzenlenen Balıkesir Jeofest-2022 programı kapsamında Jeoloji konulu fotoğraf sergisi, İda Madra Jeoparkı Fotoğraf sergisi,kayaç mineral & fosil sergileri, 2 oturumlu Panel, deprem farkındalık eğitimi, müzik dinletileri, bilimsel teknik gezi, konser vs. yeraldı. Bilimsel-teknik, kültürel ve sanatsal değer içeren “Balıkesir JeoFest-2022” iki gün boyunca sürdü.

Okunma Sayısı: 3168
Fotoğraf Galerisi
En Çok Okunanlar
TMMOB
Jeoloji Mühendisleri Odası