TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası
ŞUBE BAŞKANIMIZ KORAY ÇETİN ÖNALAN, NEVŞİN MENGÜ`NÜN YOUTUBE KANALINDA “BUGÜN NE OLDU?” PROGRAMININ CANLI YAYIN KONUĞU OLDU.
23. Yıldönümünde 17 Ağustos depremi ve İzmir özelinde meydana gelen depremlerle ilgili Nevşin Mengü’nün konuğu olan Şube Başkanımız depremle ilgili sorulması gereken doğru soruların fayın ne zaman kırılacağı sorusu olmadığını, binaların yasa ve yönetmeliklere uygun yapılması ve yapılan binaların denetlenmesi gerektiğini belirtti.

Şube Başkanımız Koray Çetin Önalan, 23. Yıldönümünde 17 Ağustos depremi ve İzmir özelinde meydana gelen depremlerle ilgili Nevşin Mengü’nün konuğu oldu.

14 Ağustos’ta Kuşadası Körfezinde meydana gelen 4.9 büyüklüğündeki depremde hasar kaydı bulunmadığını ancak yaşadığımız bölgede büyüklüğü 6 ve daha fazla olan yıkıcı depreme yol açacak onlarca fay bulunduğunu ve depremle ilgili sorulması gereken doğru soruların fayın ne zaman kırılacağı sorusu yerine artık:

  • Oturduğum yapının zemin koşulları nedir?
  • Binam depreme ne ölçüde dayanıklı?
  • Denetimleri kimler, nasıl yapıyor? olması gerektiğini vurguladı.

Taşkın ovaları ve diri fayların üzerine bina yapılmaması gerektiğine dikkat çekti. Binaların yasa ve yönetmeliklere uygun yapılması ve yapılan binaların denetlenmesi gerektiğini belirtti.

 

Programın tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

Okunma Sayısı: 3048
Fotoğraf Galerisi
En Çok Okunanlar
TMMOB
Jeoloji Mühendisleri Odası