TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası
"İZMİR GİBİ BU OLAYLARI YAŞAYACAĞIZ"
Samsun ve İlçellerin de de olası bir deprem yaşanabilir.

Jeoloji Mühendisi ve Samsun Jeoloji Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Makas, Samsun ve Çarşamba`da olası bir deprem yaşanabilirliği  ihtimalini ve deprem anında yapılması gerekenler ve yapılmaması gerekenler hakkında konuştu.

Dünyada ve Türkiye`de ki fay hatlarından bahseden Jeoloji Mühendisi Mustafa Makas, Karadeniz Bölgesinde bulunan Samsun`un  `Kuzey Anadolu Fay`  hattının üstünde olduğunu belirterek bu fay hattının Türkiye`nin en tehlikeli ve en aktif faylarından birisi olduğuna dikkat çekti.

1943`te yaşanan Ladik depreminde Samsun`daki binaların  yüzde 75 oranında yıkıldığını söyleyen Mühendis Mustafa Makas, "Çarşamba`da da çok büyük hasarlar yaşandı. Bu deprem o yıldan beri suskun ve hep susacak hali yok. Günün birinde bizde İzmir gibi bu olayları yaşayacağız. Deprem olduğunda burada da bir tsunami yaşanabilir." şeklinde konuştu.

Habere ulaşmak için link tıklayınız.

https://www.habersal.com.tr/haber/jeoloji-muhendisi-makas-izmir-gibi-olabiliriz-8779?fbclid=IwAR3-h5Cpz9ULxxH6Dzx-W_Qe17DnknKde6_3mnW_2mHlPAowLfIjMDTbS_A

Okunma Sayısı: 160
Fotoğraf Galerisi
En Çok Okunanlar
TMMOB
Jeoloji Mühendisleri Odası