TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası
SAMSUN DA HER AN DEPREM OLABİLİR
Şube Başkanımız Gül Yüzüncü Yılmaz, deprem ve yapılaşma hakkında açıklamalarda bulundu.

İzmir`de yaşanan üzücü depremin ardından TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası Samsun Şube Başkanı Gül Yüzüncü Yılmaz; "Samsun`da her an deprem olabilir. Tedbirli olmak zorundayız" dedi.

 `ZEMİNLE BARIŞIK YAPILAR YAPMALIYIZ` 

Gül Yüzüncü Yılmaz; "Biz Kuzey Anadolu fay hattına çok yakınız. Bu fay hattında uzun zamandır sessizlik var. Bölgemize çok yakın olduğu için bizim de her zaman diikatli olmamız lazım.Zeminle barışık yapılar yapmalıyız. Yapı kontrolleri, yapı denetim yasası, bunların hepsinin gözden geçirilmesi lazım. Bu işi çok ciddiye almamız gerekiyor. İstatistik verilere dayanarak geçmişte olan depremlerden bu yana çok zaman geçti. Ne kadar enerji birikti bilmiyoruz. Karadeniz`de faylar var, denizdeki fayların bir çoğundan haberdar değiliz belki de. Zemine uyumlu yapıların yapılması çok önemlidir. Eviniz sağlam olur ama bulunduğunuz ortamdan dolayı zarar görebilirsiniz" açıklamasında bulundu.

`SAMSUN`DA HER AN DEPREM OLABİLİR` 

Gül Yüzüncü Yılmaz; "Uzun zamandır Samsun `da deprem olmadı ama bu olmayacak anlamına gelmez. Her an deprem  olacakmış gibi önlem almak zorundayız. Son olsun diyemiyorum,olmayacak da çünkü biz bir deprem ülkesiyiz. Biz önlemimizi almadıktan sonra doğa ne yapsın. Hiç bir şeyi atlamamak zorundayız. İnsan hayatından önemli bir şey olamaz. Deprem bizim hayatımızın bir parçası. Eninde sonunda yaşayacağız" dedi.

HABER:KÜBRA ÖKSÜZ

 

Okunma Sayısı: 3680
Fotoğraf Galerisi
TMMOB
Jeoloji Mühendisleri Odası