TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası
5.1’LİK NİĞDE DEPREMİ VE KONYANIN DEPREMSELLİĞİ
5.1 lik Niğde Depremi ve Konyanın Depremselliği Başlıklı Ön Değerlendirmelerin Yer aldığı Rapor Basın ile Paylaşılmıştır.

 5.1’LİK NİĞDE DEPREMİ VE KONYANIN DEPREMSELLİĞİ

22 Eylül 2020 tarihinde 5.1 lik Niğde Depremi ve Konyanın Depremselliği başlıklı konu ile ilgili ön değerlendirmelerin yer aldığı basın açıklaması yapılmıştır

20 Eylül Pazar günü saat 22.08’de merkez Niğde de olan deprem sonrasında 21 Eylül pazartesi günü yerinde inceleme, araştırma yapmak için Konya Şube 2. Başkanı Şükrü Arslan ve KTÜN Üniversitesi öğretim üyelerinden Prof.Dr. Yaşar Eren ile bölgeye gitmiş Arazi incelemeleri Aksaray İl Temsilciliğiz ve Niğde İl Temsilciliğinin katılımları ile birlikte yapılmıştır.

Arazi gözlemlere dayanarak kısaca;Niğde İline Bağlı Bor İlçesi Obruk Mahallesinde meydana gelen deprem AFAD Deprem Dairesi verilerine göre 5.1 şiddetinde ve yaklaşık 7 km derinlikte olmuştur. Sahada yaptığımız incelemeler neticesinde Tuzgölü Fay hattına 23 km uzaklıkta bulunan bu deprem noktasının Leşkere Fayı olarak bilinen ve Tuzgölü fayına dik yönde gelişen daha küçük bir fay zonunda meydana geldiği görülmektedir. Bölgede yapılan incelemelerde çok büyük hasarların olmadığı Mühendislik hizmeti almadan yapılmış kerpiç evlerde çatlak ve yarıkların oluştuğu gözlemlenmiştir. Küçük diyebileceğimiz bir fay zonunda oluşan 5.1 büyülüğündeki deprem çevre illerde hissedildiği gibi Konya merkezde de hissedilmiştir. Özellikle merkez üssüne çok yakın olan Emirgazi ve Ereğli ilçelerimizde daha yoğun hissedilmiştir.

22 Eylül 2020 tarihinde Açıklama Yerel basında yayınlanmıştır.

Okunma Sayısı: 338
Fotoğraf Galerisi
En Çok Okunanlar
TMMOB
Jeoloji Mühendisleri Odası