18 Haziran 2018, Pazartesi

17-18 Kasım 2016 tarihlerinde Akdeniz Üniversitesi, TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası Antalya Şubesi ve TMMOB Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası Antalya Şubesi işbirliği ve ortak çalışması ile Dünya Coğrafi Bilgi Sistemleri Günü etkinliği düzenlenmiştir.

Yayınlayan Birim: ANTALYA ŞUBE
Yayına Giriş Tarihi: 21.11.2016
Güncellenme Zamanı: 28.11.2016 12:20:25

Gelişmekte olan teknoloji ile son yıllarda başta yerbilimlerinde olmak üzere birçok bilim dalında kullanılmakta olan Coğrafi Bilgi Sistemleri ‘ ne olan ilgi gün geçtikçe artmaktadır. Dünya CBS günü 16 Kasım olarak her yıl Dünya`nın çeşitli ülkelerinde kutlanmakta, konu ile ilgili çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir.

Bu anlamda 17-18 Kasım tarihlerinde Akdeniz Üniversitesi, TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası ve TMMOB Harita Kadastro Mühendisleri Odası işbirliği ve ortak çalışması ile Antalya Akdeniz Üniversitesi Atatürk Konferans Salonunda Dünya CBS Günü etkinliği düzenlenmiştir.

17 Kasım 2016, sabah oturumunda etkinliğin açılışı Akdeniz Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet ALTUNKAYA, TMMOB Harita Kadastro Mühendisleri Odası Antalya Şube Başkanı Ufuk AYDIN ve TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası Antalya Şube Başkanı Ali KELEŞ` in katılımları ve açılış konuşmaları ile başlamıştır. Etkinliğe CBS ile ilgili çalışma yapan akademisyenler ve devlet kurumu çalışanları yaptıkları çalışmaların sunumları ile katılmışlardır. Antalya  Büyükşehir Belediyesi, Türk Telekom, Antalya Su ve Atık Su İdaresi (ASAT), Devlet Su İşleri, Meteoroloji Genel Müdürlüğü, Konyaaltı Belediyesi, CLK Akdeniz Elektrik gibi kurumlar Coğrafi Bilgi Sistemleri ile ilgili yaptıkları çalışmalarını katılımcılar ile paylaşmışlardır. Akdeniz Üniversitesinde konu ile ilgili çalışma yapan akademisyenler ise; Akdeniz Üniversitesinde CBS Eğitimi, Yer Bilimlerinde CBS Uygulamaları, Şehir ve Bölge Planlamada CBS, Hassas Tarımda CBS Uygulamaları, CBS ile İtfaiye İstasyonlarının Ulaşılabilirlik Analizi gibi konularda sunum gerçekleştirmişlerdir. 

18 Kasım 2016, oturumun ikinci gününde de CBS ve Uzaktan Algılama ile ilgili ürünleri olan firmalar, hizmetleri ve program tanıtımları ile ilgili sunumlarını yapmışlardır. 

Sunum yapan katılımcılara TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası Antalya Şubesi ve TMMOB Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası Antalya Şubesi tarafından teşekkür belgeleri  takdim edilmiştir.