TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası
GİRESUN VE CİVARINDA YAŞANAN SEL - HEYELAN FACİASI; YİNE FACİA, YİNE JEOLOJİNİN YOK SAYILMASI BASIN AÇIKLAMASI
Jeoloji Mühendisleri Odası Eskişehir Şubesi Basın Açıklaması “Giresun ve civarında Yaşanan Sel-Heyelan Faciası

Jeoloji Mühendisleri Odası Eskişehir Şubesi Basın Açıklaması

“Giresun ve civarında Yaşanan Sel-Heyelan Faciası”

Yine Facia, Yine Jeolojinin YOK Sayılması

 Doğa bir kez daha kendisi ile oynanan oyuna yanıt vermiştir. Bu yanıt bölgede yaşayan insanlara maddi ve manevi zararı ile sonuçlanmıştır. Doğanın verdiği bu yanıt ne ilk, ne de son olacaktır. Bu yaşanan felaketin benzerleri Doğu Karadeniz Bölgesinde bu yıl içinde birkaç kez yaşanmıştır.

Bu bilim dışı ve bilimi dışlayarak yapılan, plansız işler, mühendislik karşıtı işler bizleri bu duruma getirmektedir. Sadece Karadeniz Bölgesinde değil, Eskişehir’e yakın olan Isparta’nın Senirkent ilçesinde 13 Temmuz 1995 yılında, yazın ortasında yaşanan aşırı yağış nedeni ile oluşan sel ve çamur akması 74 vatandaşımızın yaşamını kaybetmesi ile sonuçlanmıştır.

Doğa ile mücadelenin başlangıcında Jeoloji vardır. Jeoloji olmalıdır. Jeoloji Bilimini yok sayarak yapılan yanlış yerleşim yeri seçimi bu ve bunun gibi felaketlere neden olacaktır. 1995 de Senirkent’te yaşanan ve dün Giresun-Derelide yaşanan felaket nedeni aynıdır. Bu tür felaketlerle baş etmenin çözümü vardır. Türkiye gibi sert topoğrafyaya sahip yerlerde sel baskını ve heyelanlarla mücadelenin ilk şartı yerleşim yerlerinin doğru Jeolojik koşullarda ve ortamlarda yapılmasıdır. Bu yerlerin Havza Analizlerinin yapılmasıdır. Sel ve Heyelan felaketlerine uğrama olasılığı olan yerleşim yerlerinin belirlenmesidir. Heyelan ve sel olasılığı olan riskli yerleşim yerlerinde ayrıntılı Heyelan ve Risk Analizleri, Bölgesel Havza analizlerinin vakit geçirmeden yapılması gereklidir.

Biz, TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası Eskişehir Şubesi olarak buna benzer Sel ve Heyelan Felaketlerinin yaşanabileceği Eskişehir-Bilecik-Kütahya-Afyon illerindeki sorumlulara bu bilgilendirmeyi önceden yapmayı görev biliyoruz.

TMMOB

Jeoloji Mühendisleri Odası

Eskişehir Şube Başkanı

Prof. Dr. Can Ayday

Okunma Sayısı: 3159
Fotoğraf Galerisi
En Çok Okunanlar
TMMOB
Jeoloji Mühendisleri Odası