TMMOB Odalar 16 Şubat 2019, Cumartesi

İstanbul Şubemiz, 3. Havalimanı`nın yapılacağı bölgeyi çevre jeolojisi açısından inceleyen bir rapor hazırladı.

Soma`da 13 Mayıs 2014`de meydana gelen ve 301 maden emekçisinin hayatını kaybettiği facia ile ilgili olarak Odamız tarafından bir rapor hazırlamıştır.

Ankara ili Mamak İlçesi Cengizhan mahallesi 868. sokaktır (Şekil 1). Bu sokakta yer alan 5 ve 7 numaralı apartmanları etkileyen heyelanların ardındanOdamız bilgede bir incelemede bulunarak rapor hazırladı.

Ankara Tabip Odası, ASKİ-Sukader, Çevre Mühendisleri Odası, Gıda Mühendisleri Odası, Halkevleri, İnşaat Mühendisleri Odası Ankara Şubesi, Jeoloji Mühendisleri Odası, Kimya Mühendisleri Odası Ankara Şubesi, Tüketici Hakları Derneği ve Ziraat Mühendisleri Odası tarafından hazırlanan "Su ve Yaşam Raporu", Jeoloji Mühendisleri Odası Genel Merkezi‘nde düzenlenen basın toplantısı ile açıklandı.

‘Van Depremleri (Tabanlı-Edremit) ile ilgili incelemelerde bulunmak üzere Odamız tarafından oluşturulan heyet, çalışmaları sonucunda hazırladığı raporu bir basın açıklaması ile kamuoyu ile paylaştı.

Yönetim Kurulumuz depremin ardından bir heyet oluştururarak 21.05.2011 tarihinde Simav ve yakın çevresinde teknik bir inceleme gerçekleştirilmiştir. Heyetin yaptığı inceleme sonucunda bir rapor hazırlanarak kamuoyu ile paylaşılmıştır.

Ülkemiz 21.yüzyıla 17 Ağustos ve 12 Kasım 1999 tarihlerinde gerçekleşen ve kamuoyunda Kocaeli ve Düzce depremleri olarak adlandırılan depremlerin açtığı yaraları sararak girdi. Aradan 11 yıl geçtikten sonra deprem unutulmaya başlandı. Deprem ve zararlarına dikkat çekmek amacı ile Odamız bir rapor hazırladı.

26-27 Ağustos 2010 tarihlerinde 14 vatandaşımızın hayatını kaybetmesine neden olan Rize ve çevresindeki aşırı yağışların neden olduğu heyelan ve sel baskını ile ilgili TMMOB tarafından bir rapor hazırlandı.