TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası
DİYARBAKIR’IN GELECEĞİNDE JEOTERMALİN YERİ KONFERANSI DÜZENLENDİ
TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası Diyarbakır Şubesi, MTA ve Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası ile birlikte Konferans düzenlendi.

3 Kasım 2023 tarihinde “Diyarbakır’ın Geleceğinde Jeotermalin Yeri Konferansı” düzenlendi. Şubemiz, DTSO ve DİMAD ile birlikte düzenlenen konferansta Prof. Dr. Alper Baba, Dr. Aydın ÇİÇEK, Fahri Profesör Orhan MERTOĞLU sunumlarında jeotermal enerji kaynaklarının bölgedeki potansiyeli, Diyarbakır’a katkısı, kullanım alanları ve işletme türleri anlatıldı.

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası konferans salonunda yapılan konferansa; MTA Bölge Müdürü Adnan CENGİZ, DTSO Başkanı Mehmet KAYA, DİMAD Başkanı Fahrettin ÇAĞDAŞ, STK temsilcileri, iş insanları ve üyelerimiz katıldı.

Konferansın açılış konuşmasını yapan Şube Başkanımız Dicle BARÇ, tektonik bakımdan hareketli, aktif deprem kuşağı üzerinde yer alan Türkiye`nin jeotermal kaynaklar bakımından da oldukça zengin olduğunu söyledi. Başkanımız Dicle BARÇ, “Enerji arzında dışa bağımlılık yenilenebilir enerjiye ilgiyi arttırmakta” dedi.

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü’nden Prof. Dr. Alper BABA jeotermal kaynaklarının önemi ve bölgeye katkısı üzerine bir sunum yaptı. Jeotermal enerji kaynaklarının potansiyelinin jeolojik planlamaya tabi tutulmasının önemine işaret etti. Ayrıca sağlık turizminde kaplıcalar örneğine değindi.

Bağlar, Karacadağ, Sur, Çınar ve Bismil (Diyarbakır) arasındaki alanın jeotermal enerji potansiyeli üzerine ise MTA Genel Müdürlüğü Enerji Hammadde Etüt ve Arama Dairesi Başkanlığı personeli/Güneydoğu Anadolu Jeotermal Enerji Projesi Başkanı Dr. Aydın ÇİÇEK anlattı. Çarıklı’da yapılan jeotermal sondajı hakkında bilgiler verdi ve Oğlaklı bölgesindeki jeotermal etüt çalışmalarından bahsetti.

Türkiye Jeotermal Enerji Derneği Başkanı Fahri Profesör Orhan MERTOĞLU da jeotermalin entegre olarak değerlendirmesinde yatırım ve işletmeler üzerine sunum yaptı. Jeotermal enerjinin kullanım alanlarına ilişkin konuştu.

https://www.sondakika.com/ekonomi/haber-diyarbakir-da-jeotermal-enerji-kaynaklari-konferan-16498082/

https://images.app.goo.gl/6DJQBo3jPSXekgZV9

https://www.surajans.com/diyarbakirin-geleceginde-jeotermalin-yeri-konferansi

https://www.cermikgazetesi.com/diyarbakirin-bahti-kara-bolgesinin-kaderi-degisecek#google_vignette

Okunma Sayısı: 3161
Fotoğraf Galerisi
TMMOB
Jeoloji Mühendisleri Odası