TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası
FAY ÜZERİNDE YAŞAYAN KENTLERİMİZ: ESKİŞEHİR RAPORU YAYINLANDI

Deprem Danışma Kurulumuz, “içinden diri fay geçen” kentlerimizden başlamak üzere, bilgilendirme raporları hazırlayarak ilgili kurum ve kişilere bildirme” kararı almıştır. Bu çerçevede düzenlenen “Fay Üzerinde Yaşayan Kentlerimiz: Eskişehir Raporu-16” hazırlanarak ilgili kişi ve kurumlarla paylaşılmıştır.


2020 yılı içinde, Elazığ-Sivrice, Malatya-Doğanyol ve Pütürge, Van-Başkale, Bingöl-Yedisu, Manisa-Akhisar ile en son İzmir’de meydana gelen depremlerde; 168 vatandaşımız yaşamını yitirmiş, 3000’e yakın vatandaşımız yaralanmış, 80.000’e yakın konut, işyeri vb. bağımsız bina bölümü yıkılmış veya hasar görmüş, 20 milyar Türk lirasına yakın maddi kayıp oluşmuştur. Odamız, depremler gibi kendi uzmanlık alanında yer alan konulara ilişkin görüşlerini hazırladığı çok sayıdaki rapor, görüş yazısı ve basın açıklamaları yolu ile kamuoyu paylaşmıştır.

Yine deprem zararlarının topluma ve yöneticilere doğru bir şekilde aktarılması amacıyla; Odamız Deprem Danışma Kurulunun yaptığı toplantı ve değerlendirmeler sonucunda; “ülkemiz deprem gerçeğinin topluma ve ilgililere doğru anlatılması, kentlerimiz için birer tehlike kaynağı olan fayların konumu ile hangi yerleşim birimlerini doğrudan etkilediğini de dikkate alarak, “içinden diri fay geçen” kentlerimizden başlamak üzere bilgilendirme raporları hazırlayarak ilgili kurum ve kişilere bildirme” kararı almıştır. Bu çerçevede düzenlenen “Fay Üzerinde Yaşayan Kentlerimiz: Eskişehir Raporu-16” hazırlanarak ilgili kişi ve kurumlarla paylaşılmıştır. Söz konusu rapordan da görüleceği üzere, Eskişehir kent merkezini oluşturan Odunpazarı ve Tepebaşı ilçelerinin yanısıra İnönü ilçe merkezi ile Eskişehir’e bağlı eski belde/ köy statüsündeki 17’ye yakın mahallesi doğrudan fay zonu üstüne oturmakta olup, yine baraj aksı fay zonu üstü veya yakınında bulunan Porsuk, Keskin ve Gökçekaya barajlarının da paleosismolojik açıdan yeniden değerlendirilmesi gerektiği düşünülmektedir. Olası bir depremde Eskişehir’de büyük can ve mal kayıplarının yaşanabileceği düşünülmektedir.

TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası kamusal sorumluluğunun gereği olarak, halkı ve yöneticileri uyarmaya, bu konuda alınması gereken tedbir ve önerilerini kamuoyu ile paylaşmaya devam edecektir. Hazırlanan raporlardan onaltıncısı, açıklamamız ekinde kamuoyu ile de paylaşılmaktadır. Bu kapsamda “fay üzerine oturan kentlerimiz” dizisi kapsamında hazırlanacak raporlar önümüzdeki süreçte kamuoyu ile paylaşılmaya devam edilecektir.

Basına ve kamuoyuna saygıyla duyurulur.


Saygılarımızla,


TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası

Yönetim Kurulu

Fay Üzerinde Yaşayan Kentlerimiz: Eskişehir Raporu-16 için lütfen tıklayınız

 

Okunma Sayısı: 363
En Çok Okunanlar
TMMOB
Jeoloji Mühendisleri Odası