TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası
ELAZIĞ DEPREMİ
Elazığ Depremi İncelendi

İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi (AFAD) Başkanlığının verilerine göre 24.01.2020 tarihinde saat 20.55 sularında Merkez üssü Elâzığ İli Sivrice İlçesi güneybatısında olan Mw: 6.8 büyüklüğünde, yaklaşık 8.06 km. derinliğinde, bugünkü açıklamalara göre 39 vatandaşımızın yaşamını yitirdiği, 1.607 kişinin yaralandığı, ciddi can ve mal kayıplarına neden olan bir depremi daha yaşadık.

İlk tespitlere göre; 87 binanın yıkıldığı, 1287`sinin ağır hasar aldığı, 56’sının orta ve 876’sının az hasarlı olduğu belirlenmiştir.

Diyarbakır’da da yoğun olarak hissedilen depremin ardından Diyarbakır Şubemiz adına Yönetim Kurulu Üyelerimiz Ali Cihat PARLAK ve Dicle BARÇ tarafından yerinde inceleme yapılmak üzere Elazığ İli Sivrice İlçesi ile Maden ilçesi Gezin beldesine gidildi. Her iki yerleşim yerinde yıkılan ve hasar gören yapılar incelendi. Can kaybının fazla olduğu yapıların, son zamanlarda inşa edildiği öğrenildi. 

Ayrıca depremin yüzeydeki belirtilerinin incelenmesi amacıyla Sivrice İlçesine bağlı Soğukpınar,  Düzbahçe ve Aşağı Çanakçı Köylerine gidilmek istenmiş, ancak kar nedeni ile ulaşım sağlanamamıştır. Yapılan gözlemsel çalışmada; yol kenarında kaya düşmeleri ve lokal kaymalar tespit edilmiştir.

Başta Elâzığ ve Malatya olmak üzere tüm halkımıza baş sağlığı ve geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz.

 

Okunma Sayısı: 3057
Fotoğraf Galerisi
TMMOB
Jeoloji Mühendisleri Odası