TMMOB Odalar 20 Eylül 2019, Cuma

Yönetim Kurulu Başkanımız ile Hüseyin Alan ile Jeolojik Miras ve Jeopark Çalışma Grubu Üyeleri 17 Mayıs 2019 tarihinde Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürü Yusuf Kandazoğlu’nu ziyaret etti.

Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ
Yayına Giriş Tarihi: 18.05.2019
Güncellenme Zamanı: 13.06.2019 14:41:37

Yönetim Kurulu Başkanımız ile Hüseyin Alan ile Jeolojik Miras ve Jeopark Çalışma Grubu Üyeleri 17 Mayıs 2019 tarihinde Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürü Yusuf Kandazoğlu’nu ziyaret etti.

Söz konusu ziyarette odamız Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Alan  “Jeolojik Açıdan Tabiat Varlıkları, Jeolojik Miras’ın Önemi ve Türkiye’deki Durum Hakkında Rapor” u takdim ederek, jeolojik mirasın ve jeoparkların ülkemiz için önemine değinerek, zengin bir jeolojik yapıya sahip ülkemizde jeolojik miras ve jeoparkın kavramının henüz yasal mevzuat içerisinde tanımlı hale getirilemediğini ifade edilerek, Doğa Korum ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü de dahil olmak üzere, bu konuda yetkili ve sorumlu olan kurumların bir ana önce bir araya gelerek başta 2863 sayılı yasa olmak üzere ilgili konuda yasal mevzuat düzenlemesi yapılması gerektiğini belirtti. Yasal mevzuat düzenlemesi olmaksızın ülkemizde “jeopark ağının” geliştirilmesinin olanaklı olmadığını vurgulayan Alan; UNESCO Global Jeopark Ağı içinde yer alan ülkemizin tek jeoparkı niteliğindeki “Kula Jeopark”ının UNESCO Jeopark gurubu tarafından 2018 yılı içinde yapılan denetimlerde sarı kart gördüğünü belirterek, bu konunun acilen gündeme alınarak gerekli eksikliklerinin giderilmesi gerektiğini vurguladı.

Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürü Yusuf Kandazoğlu ise, ziyaretten duyulan memnuniyeti ifade ederek, yasal mevzuat düzenlemelerinin yetersizliği,  aynı konuda faaliyet gösteren kamu kurumu sayısının fazlalığı ve kurumlar arası rekabetin süreci olumsuz etkilediğini vurgulayarak, koruma statülerinin yeniden tanımlanması gerektiğini belirtti. Söz konusu ziyaret karşılıklı dayanışma ve işbirliği konusundaki temenniler ile son buldu.


Okunma Sayısı: 70