TMMOB Odalar 02 Haziran 2020, Salı

Çalıştaya Şube Yönetim Kurulu Üyemiz Katıldı

Yayınlayan Birim: DİYARBAKIR ŞUBE
Yayına Giriş Tarihi: 30.04.2019
Güncellenme Zamanı: 30.04.2019 14:29:40

UNESCO Türkiye Milli Komisyonunun 70. Yıl Kuruluş Etkinlikleri kapsamında, UNESCO Türk Milli Komisyonu ile Jeolojik Mirası Koruma Derneği (JEMİRKO) tarafından ortaklaşa olarak 16 Nisan 2019 tarihinde "Ankara`nın Jeolojik Mirası ve Jeoturizm Potansiyelinin Değerlendirilmesi Çalıştayı" düzenlendi. Çalıştaya Şubemiz adına Şube II. Başkanımız Dicle BARÇ katılım sağladı.

JEMİRKO Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Nizamettin KAZANCI ile UNESCO Türk Milli Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Oğuz ÖCAL’ın açılış konuşması ile başlayan söz konusu çalıştayda Oda Yönetim Kurulu Başkanımız Hüseyin ALAN "Ankara`da Doğa Kullanma Durumu ve Doğa İhtiyacı" konulu sunum yaptı. Odamızın “81 İle 81 Jeopark Projesi” kapsamında hazırladığı ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü başta olmak üzere ilgili kurumlarla paylaşılan “Jeolojik Açıdan Tabiat Varlıkları: Jeolojik Miras’ın Önemi ve Türkiye’deki Durum Hakkında Rapor”un ücretsiz olarak katılımcılara dağıtıldığı çalıştayda “Jeoturizm Potansiyelinin Değerlendirilmesi” Paneli de gerçekleştirildi.

Ayrıca çalıştay kapsamında Ankara’nın Jeolojik Alanları, Doğal Alanları ve Yaban Hayatı konulu bir fotoğraf sergisi gerçekleştirildi.