TMMOB Odalar 18 Ağustos 2019, Pazar
Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ
Yayına Giriş Tarihi: 07.02.2019
Güncellenme Zamanı: 19.03.2019 17:13:05

Odamız Yönetim ve Bilimsel Teknik Kurulundan oluşturulan bir heyet, 05.02.2019 tarihinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Yapı İşleri Genel Müdürü Sayın Banu ASLAN CAN’ı ziyaret etti.

Söz konusu ziyarette; Türkiye Deprem Tehlike Haritası ve Bina Deprem Yönetmeliğine ilişkin yaşan sorunlar ve buna ilişkin değerlendirmelerimizi aktaran heyet, kamu kurumlarının açık yargı kararları ile belirlenmiş mesleki hak ve yetkilere dayalı düzenlemeler çıkarması gerektiğini, aksi durumda yani hukukun işletilmediği durumlarda kaosun yaşanılacağı belirtildi. Söz konusu görüşmede Can, Yapı İşleri Genel Müdürlüğü olarak, bina deprem yönetmeliği çalışması içerisinde olmadıklarını, ancak ona bağlı yapılan bazı düzenlemelerin genel müdürlükleri tarafından yürütüldüğünü ifade ederek, meslek disiplinlerinin birlikte çalışmasının önemine vurgu yaptı.

Söz konusu görüşmede,  zemin ve malzeme laboratuvarlarının yaşadığı sorunları da dile getiren heyet, bu laboratuvarların uluslararası norm ve standartlara göre işleyen, TÜRKAK tarafından akredite edilmiş, Bakanlık tarafından yetkilendirilmesi gerektiğine ilişkin düşüncelerini paylaşarak, uluslararası sistemle entegre olmuş ve akredite edilmiş zemin laboratuvarlarının ülke mühendislik hizmetlerine daha fazla katkı yapacağını belitti. Ziyaret iyi niyet temennileri ve mühendislik hizmetlerin geliştirilmesi konusunda daha fazla işbirliği yapılması temennileri ile son buldu.


Okunma Sayısı: 552