TMMOB Odalar 20 Şubat 2019, Çarşamba

UNESCO Global Jeopark Komitesi Üyesi Dr. Alireza Amri Kazemi Zonguldak’ta çalışmaları süren Jeopark Projesi ile ilgili olarak geldiği Türkiye’de Odamızı da ziyaret etti.

Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ
Yayına Giriş Tarihi: 12.10.2018
Güncellenme Zamanı: 09.11.2018 14:11:34

UNESCO Global Jeopark Komitesi Üyesi Dr. Alireza Amri Kazemi Odamızı ziyaret etti. İran Jeolojik Araştırmalar Kurumu Doğa Koruma ve Jeoparklar Şubesi Müdürlüğü ile Queshm Adası Jeoparkı Başkanlığını yürüten Dr. Kazemi Zonguldak’ta çalışmaları süren Jeopark Projesi ile ilgili olarak geldiği Türkiye’de, görüş alışverişinde bulunmak için 10 Ekim Çarşamba günü saat 12.30’da Odamızı ziyaret etti.

Ziyarette Yönetim Kurulu Başkanımız Hüseyin Alan, Yönetim Kurulu Üyelerimiz Buket Ecemiş, Faruk İlgün, Emre Kıbrıs, Oda Genel Sekreteri Deniz Işık Gündüz’ün yanı sıra Jeolojik Mirası Koruma Derneği Yönetim Kurulu Başkanı ve Odamız Bilimsel ve Teknik Kurulu Jeoturizm, Jeolojik Miras ve Arkeojeoloji Üyesi Prof. Dr. Nizamettin Kazancı ile JEMİRKO Yönetim Kurulu üyeleri de hazır bulundu.

Prof. Dr. Nizamettin Kazancının konukları tanıtması ile başlayan ziyarette söz alan Yönetim Kurulu Başkanımız Hüseyin Alan, Dr.Kazemi’nin Odamızı ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Alireza Amri Kazemi’nin Queshm Adası Jeoparkı deneyimine ilişkin bilgiler vermesini umduklarını belirten Alan, Alp-Himalaya kuşağında yeralan İspanya, İtalya, Fransa, Yunanistan, Hindistan ve Çin’de UNESCO’ya tescilli çok sayıda Global Jeopark bulunmasına rağmen, oldukça zengin jeolojik yapıya sahip Türkiye ve İran’da birer adet global jeoparkın bulunmasının yetersiz olduğunu, bu konuda Türkiye ve İran’daki pek çok jeoparka uygun alanın değerlendirilmesi için ortak çalışmanın önemine dikkat çekti.

Alireza Amri Kazemi ise konuşmasında, Queshm Adası Jeoparkı oluşumunda yaşadıkları sorunlara kısaca değinerek ortak çalışmanın her iki ülke açısından sağlayacağı yararlara dikkat çekti. Ayrıca İran’da iki adet jeopark alanına ilişkin çalışmanın ise devam ettiğini belirterek bu konulara ilişkin bilgi verdi. Queshm Adası Jeoparkının 016 yılında UNESCO Global Jeopark ağı listesine girmiş olmasına rağmen 900.000’i yerli, 700.000 kişi ise yabancı olmak üzere 1.600.000 kişinin yıllık ziyarette bulunduğu belirtti. Bazı ülkelerde yer alan global jeoparkların yılda 90 milyon ziyaretçi kapasitesine eriştiğini belirterek, bunun ülkelerin ekonomisine önemli oranda katkılar sağladığını ifade etti.

Yaklaşık iki buçuk saat süren görüşme esnasında; toplantıya katılan üyelerimiz jeopark ağının genişletilmesi konusundaki görüş ve düşünceleri ile bu alanda yaşanan sorunları değerlendirildi. Görüşmede, UNESCO Global Jeopark ağı içinde yer alan “Kula Jeopark” alanında yaşanan sorunlar ile bu sorunların çözülmemesi durumunda “Kula Jeopark” alanının UNESCO Global Jeopark listesinden çıkarılabileceğine ilişkin kaygılar değerlendirildi. Ayrıca ülkelerin kurumsal kapasitelerinin önemine vurgu yapılarak özellikle ülkemizin Jeolojik Araştırmalar Kurumu niteliğindeki MTA Genel Müdürlüğü bünyesinde jeopark araştırmalarına ilişkin herhangi bir birimin bulunmaması, Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğünün bu ve benzer çalışmalardan bihaber olmasının ülke doğal varlıklarının ortaya konulması ve korunarak insanlığın hizmetine açılmasının önündeki en önemli sorunlar olduğu tespiti yapıldı.

Ziyaretin sonunda Oda Başkanımız Hüseyin Alan tarafından Alireza Amri Kazemi’ye Odamız adına hediye verildi.

UNESCO GLOBAL JEOPARK LİSTESİ İÇİN LÜTFEN TIKLAYINIZ

 

 

Dosyalar

(24 KB) (12.10.2018 10:45:26)

PDF uzantılı Makale dosyalarını veya diğer Ek Dosyaları okuyabilmeniz için Acrobat® Reader®'ın bilgisayarınızda yüklü olması gerekmektedir.
Acrobat® Reader® yüklemek için

Okunma Sayısı: 84