TMMOB Odalar 25 Haziran 2019, Salı

Basına ve Kamuoyuna Lice Depremini 43. Yılında Anıyoruz

Yayınlayan Birim: DİYARBAKIR ŞUBE
Yayına Giriş Tarihi: 06.09.2018
Güncellenme Zamanı: 20.09.2018 15:01:41

Bugün Lice depreminin 43. Yılı. 6 Eylül 1975 tarihinde meydana gelen, Magnitüdü Richter ölçeğine göre 6.6 olarak belirlenen ve 23 saniye süren depremde, Lice‘de ve çevre köylerde 2386 vatandaşımız hayatını kaybetmiştir.

Deprem sonucu Hani, Hazro, Kulp, Dicle, Silvan, Ergani ve Diyarbakır çevresindeki yapıların 8.159‘u ağır, 4.550‘si orta ve 7.283‘ü hafif hasar görmüştür.

Çermik, Çüngüş, Ergani, Hani, Lice, Kulp, Silvan ve Hazro ilçeleri Güneydoğu Anadolu Bindirme Fayının etkisi altındadır. Bu ilçelerimiz 1. derece deprem bölgesindedir.

Deprem sonrasında, Lice`de geçici konutlar yapılmış ve halen bir kısım vatandaşımız bu geçici konutlarda yaşamaktadırlar. Deprem sonrası Lice ve çevresi başta olmak üzere Diyarbakır ilçe ve köylerinde deprem risklerini azaltıcı mühendislik tedbiri alınmamıştır.

Ülkemizin ve bölgemizin deprem gerçeği dikkate alınarak yerleşim yerlerinin belirlenmesinde, yapıların inşasında ve denetiminde mühendislik verileri esas alınmalıdır.

Kentsel planlama ve gelişmede, bina ve çeşitli mühendislik yapılarının yer seçiminde, zeminin jeolojik yapısının, jeoteknik özelliklerinin ve jeolojik çevre koşullarının çok iyi şekilde bilinmesi ve gerekli önlemlerin zamanında alınması kaçınılmaz bir sorumluluktur.

            Bu nedenle yeni yerleşim alanlarının imara açılmasında, her türlü mühendislik yapısının projelendirilmesi öncesinde, mutlaka Jeoloji Mühendislerinin ve Jeoloji Bilim İnsanlarının görevli kılınması gerekmektedir.

Lice’nin acısını unutmadık, unutturmayacağız.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.