TMMOB Odalar 16 Şubat 2019, Cumartesi
Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ
Yayına Giriş Tarihi: 03.05.2018
Güncellenme Zamanı: 08.05.2018 17:42:52

1 Mayıs Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü yurdun dörtbir yanında on binlerin katılımıyla kutlandı. 1 mayıs’ın ortak mesajı OHAL`siz bir ortamda, eşit, özgür, adil, laik ve demokratik bir Türkiye için mücade olurken, meydanlarda sağlanan birliğin seçimlerde de devam etmesinin önemine dikkat çekildi.

Ankara’da Tandoğan’da

Ankara`da DİSK, KESK, TMMOB, TTB ve ASMMMO`nun "Güzel Günler Göreceğiz" temasıyla düzenlediği kutlamalar için saat 12.00`de AKM önünde toplanılmaya başlandı. Emekçiler buradan sloganlar eşliğinde Tandoğan Meydanı`na yürüdü. Kortejin en önünde 10 Ekim`de Ankara`daki canlı bombalı saldırıda yaşamını yitirenlerin fotoğrafları taşındı. Yürüyüş sırasında "İnsanca bir yaşam, emek demokrasi ve özgürlük için yaşasın 1 Mayıs" ve "Güzel günler göreceğiz" yazılı pankartlar açılırken, "Yaşasın iş, ekmek, özgürlük mücadelemiz", "Gün gelecek devran dönecek AKP halka hesap verecek" sloganları atıldı.

Yoğun güvenlik önlemleri alan polis alana girecek pankartları tek tek inceledi. Mimarlar Odası`nın üzerinde "Kaçak Saraylı Cumhurbaşkanı İstemiyoruz" ifadesi bulunan pankartına izin verilmemesi üzerine arbede yaşandı.

Odamız da yüürüyüşe Yönetim, Denetim, Onur Kurulu ve üyelerle birlikte TMMOB kortejinde yerini aldı.

İstanbul’da Maltepe Meydanı’nda…

İstanbul`da 1 Mayıs Maltepe Meydanı`nda şarkılar, türküler, zılgıtlar ve marşlarla coşku içinde kutlandı. Giydikleri mor renkli kıyafetlerle dikkat çeken kadın örgütleri "Kadınlar durmayacak" sloganları attı. Doğa savunucuları "Sinop Nükleer Santral İstemiyor" pankartı açarken, "Gazetecilik Suç Değildir" pankartı taşıyan Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) üyeleri "Özgür Basın Susturulamaz" sloganıyla alkış aldı.  

Burada söz alan TMMOB Başkanı Emin Koramaz, "16 Nisan`da oylarımızı çalarak anayasayı değiştirerek hukuki altyapısını oluşturdukları tek adam rejimine son noktayı koymak istiyorlar. Bu sefer biz kazanacağız" diye konuştu.

İzmir’de Gündoğdu Meydanı’nda…

Konak Gündoğdu Meydanı`nda bir araya gelen emekçiler, "Emek, adalet ve insanca yaşam için alanlardayız", "İşten çıkartmalara karşı, baskılara ve sömürüye karşı 1 Mayıs`ta alanlardayız" yazılı pankartlar taşırken, "Hak hukuk adalet", "Yaşasın 1 Mayıs", "Birleşe birleşe kazanacağız" ve "Kadınlara yönelik ayrımcı politikalara hayır" sloganları attılar.

1 Mayıs bu üç il dışında yurdun dörtbir yanında coşkuyla kutlanırken, üyelerimiz Odammızın çağrısıyla kutlamalarda yeriini aldı.


Okunma Sayısı: 81