TMMOB Odalar 23 Ocak 2019, Çarşamba
Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ
Yayına Giriş Tarihi: 27.03.2018
Güncellenme Zamanı: 05.04.2018 21:09:54

Gazeteci yazar Hüsnü Mahalli Halk TV ‘de 24.03.2018 tarihinde yayınlanan “Medya Mahallesi Programında”, meslektaşımız ve Odamız üyesi Deniz Demir’in CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu tarafından başdanışman olarak atanması ile ilgili olarak “…Kemal Kılıçdaroğlu eski gençlik kolları başkanı bir arkadaşı şimdi adını hatırlamıyor, çok iyi olabilir, çok zeki olabilir ama bir jeoloji mühendisini, bu kadar medya danışmanı varken, propaganda uzmanı varken, siyaset bilimci varken, dış politika uzmanı varken nasıl olur, nasıl başdanışman olarak atar, sonuçta bir jeoloji mühendisi…” ifadelerini sarfederek meslektaşımızı ve jeoloji mühendisliği mesleğini küçümser söylemde bulunmuştur.
Sayın Mahalli’nin Ortadoğu politikaları konusunda uzman olduğu da göz önüne alındığında; 1. Dünya Savaşı sonrasında Orta Doğudaki petrol zenginliğinin farkında olan İngiliz jeologların İngiliz hükümeti adına ülkemizin güney sınırlarının çizilmesini sağlayan ekibin içinde yer aldıklarını bilmiyor olamaz. İngiliz hükümetleri bu jeologları danışman olarak atarken “bu kadar siyaset bilimci var, bu kadar dış politika uzmanı var neden jeolog” denilmediğini de bilmek gerek.
Yine 1989-1993 yılları arasında (Irak savaşı sırasında) ABD Başkanı’nın aynı zamanda bir jeolog olan Colin Powel’ı Genelkurmay Başkanı yaparken, ABD basını bir jeologdan genelkurmay başkanı mı olur diye de tartışmadı, dışişleri bakanı olarak atandığında da eleştirmedi.
Kendisinin de uzmanı olduğu Suriye’de, savaşın ana nedenlerinden birinin de 2000‘li yılların başında jeoloji mühendislerinin İsrail’in Doğu Akdeniz’de Gazze offshore’unda yaptığı keşifle başlayan, ardından Mısır, İsrail, Lübnan ve son olarak da Güney Kıbrıs Rum Kesimi`nin levanten baseninde bulunan önemli gaz ve petrol kaynaklarının varlığı olduğunu bilmiyor da olamaz.
Tüm dünyada, jeoloji mühendisi olup da çok farklı alanlarda önemli başarılara imza atmış çok sayıda tanınmış jeoloji mühendisi varken, Sn. Mahalli’nin, en katıksız bilimsel düşünce tarzı ile yaklaşık dörtbuçuk milyar yıllık yerkürenin geçirdiği evrimi, yaşam formlarını, kıtaların oluşumu ve bugünkü konumlarına gelişlerini araştırıp, inceleyip, sorgulayarak açıklayan, bu düşünce tarzını toplumsal hayata da uyarlayabilen jeoloji mühendisliği mesleğini küçümsemesini kendisine yakıştıramadığımızı belirtmek isteriz.
Ana muhalefet partisi Genel Başkanının; 4 yıl gençlik kolları başkanlığı yapmış bir meslektaşımızı gençlik politikalarından sorumlu danışman yapmasının, mesleğinden dolayı eleştiri konusu yapılmasını yadırgadığımızı ve kınadığımızı bir kez daha kamuoyu ile paylaşıyoruz.
Saygılarımızla
TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası
Yönetim Kurulu


Okunma Sayısı: 221