TMMOB Odalar 19 Ocak 2019, Cumartesi
Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ
Yayına Giriş Tarihi: 08.03.2018
Güncellenme Zamanı: 13.03.2018 18:09:10

Değerli meslektaşlar,

Ankara delege seçim süreçlerinde, turkuaz liste olarak seçime giren grup yöneticilerinin Odanın kurumsal kimliğine ve yöneticilerine karşı yürüttükleri iftira ve yalana dayalı seçim çalışmalarına karşı üyelerimizi aydınlatıcı bir açıklama yapılmıştır.

Açıklamamızda, verili olmayan hiçbir konuya yer verilmemiş; sadece somut gerçekler dile getirilmiştir. Bu kapsamda, aday olan grubun ilk ismi olan ve bir kamu kuruluşunda halen görev yapan kişi ile ilgili olarak da; 3458 sayılı Mühendislik Mimarlık Hakkındaki Kanun’un 9. maddesinde belirtilen “Devlet daire ve müesseseler ile belediye hizmetlerinde bulunan Yüksek mühendis, Yüksek mimar, mühendis, mimar ve fen memurları çalışma saatleri dışında bile olsa ücretli veya ücretsiz hususi surette sanatlarını icra edemezler.”hükmüne aykırı olarak kamu görevi dışında mesleki faaliyette bulunarak raporlar hazırladığı ve 3458 sayılı Mühendislik Mimarlık Hakkındaki Kanun ve 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’na aykırı hareket ettiği iddialarına yer verilmişti.

Söz konusu kişi tarafından hakkımızda suç duyurusunda bulunulacağı ifade edilerek, gündeme getirdiğimiz konuların asılsız olduğu algısı yaratılmak istenmektedir.

Öncelikle belirtmek isteriz ki; bizler ispatlı doğrularımızla ilgili olarak adil bir hukuk önüne çıkmaya her zaman hazırız.

Bu konuları gündeme getirmekteki amacımızın da, o kişinin seçime girmesini engellemek değil; Oda yönetimine aday olan birinin, sürekli etikten, mesleki hak ve yetkilerin genişletilmesinden, ahlaktan ve vatan sevgisinden bahsederken, bu değerlerden neyi anladıkları ve bu değerlerden  ne kadar uzak olduklarının bilinmesini sağlamaktı.

44 yıllık emeğin birikimiyle bugünlere taşıdığımız Odamızın, yönetim organlarına aday olanları tanımanız açısından bazı soruları sormamızın ve bunların da meslektaşlarımız tarafından açıklıkla bilinmesi gerektiğine inanıyoruz:

Bu çerçevede yeniden soruyoruz SİZ KİMSİNİZ?

Bir kamu çalışanı olduğunuz halde farklı konularda aşağıda bir kaçı paylaşılan raporları hazırlayıp “ankara.academia.edu” sayfasında yayınlayıp, meslektaşlarımızın hizmetine sunan bir YARDIMSEVER Mİ?,  yoksa yapılan şikayet üzerine bu raporları kendi web sayfanızdan hemen kaldırıp, “ bunları ben hazırlamadım” diyen bir KORKAK MISINIZ?

Yoksa çalıştığınız kurumun arşivini meslektaşlarımıza sunmaya çalışan bir VATANSEVER MİSİNİZ?

Diye sormuştuk.

Aslında biz sizin kim olduğunuzu gayet iyi biliyoruz; siz ne cesur, nede yardımseversiniz, Ülke sevginizin de; çalıştığınız kurumun arşivini maddi karşılıkla dışarıya sunacak kadar olduğunu biliyoruz.

Değerli üyelerimiz;

Oda yönetime aday olan bu kişinin “ankara.academia.edu” web sayfasında paylaştığı ve kendisinin de hazırladığını kabul ettiği raporları, en ufak soruşturmada  kendi kişisel web sayfasından kaldırarak “ben hazırlamadım” mesajını vermek isteyen  “eğer suç unsuru yoksa neden kaldırdığı sorusu önemli bir yana, kendini haklı! gördüğü yerde bile kendini savunmaktan aciz birinin TBMM’de, Bakanlıklarda, kamu kurumlarında, yerel yönetimlerde;  mesleki hak ve yetkilerimizin genişletilmesi konusunda çalışma yürütebilmesi, meslektaşlarımızın uğradığı haksızlıklara karşı durabilmesi, hukuk mahkemelerinde düzenlemelere davalar açıp takip edebilmesinin de olanaklı olmayacağını da biliyoruz.

Yine ülkemizde demokrasiye, adalete, hak ve özgürlüklere, kadına yönelik şiddete, çocuk istismarına, laik ve çağdaş yaşama olan saldırılarda da taraf olamayacağını biliyor, doğru olana karar vermeyi de siz değerli üyelerimizin takdirine bırakıyoruz.

Saygılarımızla.  

Hüseyin ALAN

Yönetim Kurulu Başkanı

1- Ramazan Demirtaş’ın ankara.academia.edu web sayfasından alınan  soruşturmadan önceki ekran görüntüleri için lütfen tıklayınız.

2 RamazanDemirtaş’ın ankara.academia.edu web sayfasında yer alan ancak soruşturma başlayınca kaldırılan bazı raporların kapakları için lütfen tıklayınız.

Dosyalar

(16154 KB) (08.03.2018 18:04:41)

(5578 KB) (08.03.2018 18:06:16)

PDF uzantılı Makale dosyalarını veya diğer Ek Dosyaları okuyabilmeniz için Acrobat® Reader®'ın bilgisayarınızda yüklü olması gerekmektedir.
Acrobat® Reader® yüklemek için

Okunma Sayısı: 206