TMMOB Odalar 25 Mart 2019, Pazartesi

SUDA BOĞULMALAR VE ÇEKEN (RİP) AKINTILAR ÇALIŞTAYI DUYURUSU

Yayına Giriş Tarihi: 07.06.2018
Güncellenme Zamanı: 11.06.2018 16:22:10
Etkinliğin Tarihi

20.06.2018

Etkinliğin Yeri

YILDIZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ 2010 AVRUPA KÜLTÜR BAŞKENTİ KONGRE VE KÜLTÜR MERKEZİ

Yüzme bilmemek, yüzülen alanın özellikleri ve akıntı hareketlerinin bilinmemesi veya yanlış bilinen doğrular gibi temelinde bilgi eksiklikleri olan hatalar bu kazaları doğurmaktadır.

Üç tarafı denizlerle çevrili olan ve dört mevsimin belirgin olarak yaşandığı ülkemizde genel olarak Haziran ayı itibariyle havaların ısınması ile her yıl milyonlarca vatandaşımız eğlenmek, dinlenmek veya serinlemek için sahillere gitmektedir. Yüzme sezonu boyunca serinlemek ve eğlenmek için gidilen deniz keyfi sık sık suda boğulma vakalarıyla gölgelenmektedir. Yüzme bilmemek, yüzülen alanın özellikleri ve akıntı hareketlerinin bilinmemesi veya yanlış bilinen doğrular gibi temelinde bilgi eksiklikleri olan hatalar bu kazaları doğurmaktadır. Bu vakaların, özellikle de çeken akıntı kaynaklı olanların,  engellenebilmesinde farkındalığın ve bilgilendirmenin çok önemli olduğu ortadadır.

Bu yaklaşımla gerekli farkındalığın oluşturulması ve kayıpların engellenmesi için üniversitelerin, kamu, özel ve sivil toplum kurum ve kuruluşlarının, medyanın önemli rol ve sorumlukları bulunmaktadır. Bu sorumluluk anlayışı ile Yıldız Teknik Üniversitesi Doğa Bilimleri Araştırma Merkezi, İstanbul Aydın Üniversitesi Afet Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi ve Bezmiâlem Vakıf Üniversitesi Afet Yönetimi Bölümü organizasyonunda Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi, TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi destekleri ile, 20 Haziran 2018 tarihinde, 09:00–18:00 saatleri arasında “Suda Boğulmalar ve Çeken Akıntılar Çalıştayı”nı gerçekleştiriyoruz.

Gerçekleştireceğimiz çalıştay da ele alınacak konuların akademik yönü ile birlikte kamusal alandaki etkilerinin de incelenerek daha kapsamlı bir bilinç oluşturabilmek ve sorunlara dünyadaki gelişmeler doğrultusunda çözüm ve öneriler geliştirilebilmek arzusundayız.

Katılımınız bizi onurlandıracaktır.

Çalıştaya ait detay bilgilere http://rip18.aydin.edu.tr/ web sayfasından ulaşabilirsiniz.

 

TMMOB JMO İstanbul Şubesi

 

Dosyalar

(114 KB)

(530 KB)

(616 KB)

Okunma Sayısı: 39