24 Mayıs 2017, Çarşamba

İstanbul Sultanahmet Meydanı‘nda canlı bomba saldırısı sonucunda ilk belirlemelere göre 11 kişi yaşamını yitirmiş, 14 kişi ise yaralanmıştır. Ölü ve yaralıların tamamının yabancı turistlerden oluştuğu ifade edilen ve IŞİD çetelerinin neden olduğu bu katliamı şiddetle kınıyor ve sorumlularını lanetliyoruz.

AÜ Jeoloji Mühendisliği Bölümü Tandoğan`daki merkez kampüsten Gölbaşı`na taşınmak istenmekte ve hocalarından öğrencisine kadar büyük bir çoğunluk da bu duruma karşı çıkmaktadır. Üyelerimizin öncülük ettiği bir imza kampanyası change.org`da başlatılmıştır.

AFAD Başkanlığının Deprem Araştırma Dairesi tarafından işletilen Türkiye Deprem Veri Merkezi kayıtlarına bakıldığında, 2015 yılının Aralık ayına kadar ülkemizde meydana gelen deprem sayısı 21 bin civarındadır. Bu yılın son dönemlerinde özellikle Doğu Anadolu bölgesinde depremlerde bir yoğunluk olduğu gözlenmektedir.

25. Dönem Genel Kurulumuzda alınan karar geregince Jeoloji eksenli kurum ve kuruluşlarca yapılan ortak çalışmalar sonucunda 2024 yılında yapılacak "Dünya Jeoloji Kongresinin" ülkemizde yapılması için başvuru gerçekleştirildi.

Soma ve Ermenek maden kazalarının acılarının henüz taze olduğu, iş cinayetlerinde "Dünya Birincisi" olan ülkemizde, maden kazalarında yaşamını yitiren maden emekçilerini saygıyla anıyor, yaşanası güzel bir ülkede ölümlerden uzak bir iş hayatı dileğiyle tüm maden emekçilerinin 4 Aralık Dünya Madenciler Günü‘nü kutluyoruz.