17 Temmuz 2018, Salı
Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ
Yayına Giriş Tarihi: 15.07.2017
Güncellenme Zamanı: 03.08.2017 17:31:07

Bugün; ülkemize karşı “FETÖ ve arkasında yer alan karanlık güçler” tarafından girişilen, kahpe 15 Temmuz darbe girişiminin ardından, bir yılı geride bıraktık. 15 Temmuzda; darbeciler tarafından 249 vatansever vatandaşımız öldürüldü, binlerce kişi yaralandı. Darbenin bastırılması sırasında yapılan müdahalede 24 asker öldürüldü.

Demokrasiye ve özgürlüklere kasteden, yüzlerce yurttaşımızın ölümüne, binlercesinin yaralanmasına yol açan bu darbe girişimini bir kez daha lanetliyoruz.

Yazılmayan, gösterilmeyen başkaca gerçekliklerin de yaşandığı, karanlıkta bırakılan bilinmeyenlerin olduğu bu darbe girişimine karşı halkın, ülkesini, milletini, cumhuriyeti, demokrasiyi, laikliği canını siper ederek savunup koruması önemliydi. Ancak, mevcut siyasi iktidar darbecilerin yok etmek istediklerine karşı, evrensel demokrasinin değerlerine sahip çıkmamış, darbeyi fırsata çevirerek kendinden yana otoriter ve totaliter bir ülke inşa etme çabalarına girmiş, demokrasi, insan hakları, hukukun üstünlüğü ve barışı sağlamak ve geliştirmek göz ardı edilmiştir.

Darbenin engellenmesinin demokrasiyi geliştirmesi bir yana, tam aksine bu girişim ülkede hukukun, adaletin, insan haklarının ve özgürlüklerin ortadan kaldırılmasının fırsatı; “Allah’ın bir lütfu” olarak görülmüş, İktidar, “darbe ile mücadele” gerekçesiyle 20 Temmuz günü tüm ülkeyi kapsayan OHAL ilan ederek, ülkemizin bir yıl süreyle OHAL altında yaşamasına neden olmuştur.
Ülkenin tüm kurumların siyasi iktidarın denetimine verildiği bu süreçte, TBMM devre dışı bırakılarak Kanun Hükmünde Kararnamelerle ülke yönetilmeye başlanmıştır.

Toplumsal muhalefetin bastırıldığı, sivil darbenin ihtiyaçlarının ard arda yasalaştığı ve bunlara karşı ses çıkaran herkesin sesinin kesilmeye çalışıldığı OHAL süresince, ikibinden fazla mühendis-mimar başta olmak üzere, 150 bini aşkın kamu görevlisi işten çıkarıldı ya da açığa alındı. Darbeye ve Cemaate muhalif olan insanlar gerekçesiz terörle ilişkilendirilerek soruşturmasız, sorgusuz, sualsiz asılsız ihbarlarla, ihraç edildi.

Parti başkanları, milletvekilleri tutuklandı, 117 farklı üniversiteden 5 bin 247 akademisyen işini kaybetti. kayyum atanan belediye sayısı 53’e ulaştı, tutuklu gazeteci sayısı 8 Mayıs 2017 itibariyle 162’yi buldu. 178 medya kuruluşu kapatıldı.
Binlerce yargı personeli işten atılıp tutuklanırken, yerine binlerce yandaş yerleştirildi, İktidara bağımlı hale getirilen yargı, iktidarın politikalarına karşı çıkan, eleştiren herkesi susturmak, toplumsal muhalefeti sindirmenin bir baskı aracı haline getirildi; adalet ve hukuk yok edildi.
Yine bu süreçte, 5 grev, ‘milli güvenliği’ ve ‘genel sağlığı’ etkilediği gerekçesi ile ertelendi. Ertelemenin gerekçesi, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “grev tehdidi olan yere OHAL’den istifade izin vermiyoruz” açıklamaları ile grev yasaklarının asıl gerekçesi ortaya çıktı. OHAL emekçiyi de, emeğin kazanımlarını da vurdu. Sistematik işkence ve hak gaspları cezaevlerinde yaygınlaştı.

15 Temmuz kanlı darbe girişiminin ardından, AKP`nin sivil ve fiili darbesi ülkemizde hala yaralar açmaya devam etmekte, “baskı ve zulmün” aracı olan OHAL, sürekli hale getirilmek istenmektedir. Yerleştirilmeye çalışılan Parti devlet anlayışı, bir yandan Türkiye’yi daha gerici bir siyasal zemine oturturken, diğer taraftan kendisine karşı olan bütün kesimleri, bürokraside, yargıda, medyada, devlet içerisindeki bütün kurumlarda tasfiye ederek, tüm kurumları hızla partili hale getirmeye devam etmektedir.

TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası olarak;

15 Temmuz kanlı darbe girişiminin birinci yılında her türlü darbeye ve antidemokratik uygulamaların karşısında olduğumuzu ve OHAL’in derhal kaldırılması gerektiğini bir kez daha ifade ederek, cumhuriyeti, demokrasiyi, laikliği, barışı, emeği, eşitliği, özgürlüğü ve adaleti bir bütün olarak savunmayı bir görev olarak gördüğümüzü ve bu değerleri kazanmak için, bu güne kadar sürdürdüğümüz mücadelenin önümüzdeki süreçte de devam edeceğinin bilinmesini isteriz.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur

TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası
Yönetim Kurulu


Okunma Sayısı: 71