26 Mayıs 2018, Cumartesi

Jeoloji Mühendisleri Odası Eskişehir Şubesi Sivrihisar Gökpınar Barajına Gezi düzenledi (24.05.2017)

Yayınlayan Birim: ESKİŞEHİR ŞUBE
Yayına Giriş Tarihi: 24.05.2017
Güncellenme Zamanı: 01.06.2017 16:05:51

 24 Mayıs 2017, Çarşamba günü şubemiz Gökpınar Baraj Şantiyesine gezi düzenledi. Devlet Su İşleri (DSİ) 3. Bölge Müdürlüğü/ DSİ 31. Şube Müdürlüğü sorumluluğunda inşaatı devam eden "Eskişehir Yukarı Sakarya Islahı ve Sulaması Projesi" Gökpınar Barajına Osmangazi Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Ali Kayabaşı ve asistanlar ile bölüm öğrencileri katıldı.

 

DSİ 3.Bölgenin bu Barajdan sorumlusu Kemal Öztürk ile yine DSİ 3. Bölgeden ve Şube yönetim kurulu üyeleri Turgay Eser ve Rabia Gören geziye katıldılar. Şube Başkanı Prof. Dr. Can Ayday ve şube yazmanı Merve Edizkan da geziye katıldı.

Şantiyede baraj inşaatını yürüten şantiye şefi, inşaat mühendisi Selçuk Bostan, Baraj projesi hakkında sunu yaptı. Daha sonra DSİ 3. Bölgeden Kemal Öztürk, barajda yapılan enjeksiyonlar ve sondajlar hakkında bilgi verdi. Şantiyede yenen öğle yemeğinin ardından arazide enjeksiyonlar ve arazide gözlenen jeolojik problemler yerinde incelendi. Sondaj makinesi ile sondaj yapılarak elde edilen örneklerin nasıl alındığı Kemal Bey tarafından uygulamalı olarak gösterildi.

Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğünün yeni bir barajı olan ve yeni yöntemler ile tasarlanan bu baraj gezisi öğrenciler kadar geziye katılan meslektaşlara da çok yeni bilgiler kazandırdı.