26 Mayıs 2018, Cumartesi

Şube Yönetim Kurulu Üyelerimizden Emre DOĞRAMACI Japonya`da gördüğü "SEL VE AFET YÖNETİMİNDEKİ ÖRNEK UYGULAMALAR eğitimin ikinci bölümünü bizlerle paylaştı.

Yayınlayan Birim: SAMSUN ŞUBE
Yayına Giriş Tarihi: 15.05.2017
Güncellenme Zamanı: 22.05.2017 15:33:51

 

IFAS yazılımı, ICHARM (The International Centre for Water Hazard) tarafından 3. Dünya ülkeleri için geliştirilen bir yazılımdır. 3. Dünya ülkeleri için hazırlanmış olmasının sebebi, bu ülkelerde ortak sorun olan veri toplama sorununu kısmen ortadan kaldırıyor olması. Gelişmiş ülkeler çok geniş bir veri havuzu kullandığından kendi yazılımlarını hazırlayabiliyorlar, buna karşıt olarak bu program en az veri ile en fazla yarar üzerine tasarlanmış bir yazılım.

 

Programın amacı, yağışın meydana geldiği havzada yüzey suların hangi sürelerde hangi noktalarda birleşip en yüksek debinin ne zaman ve hangi noktada olacağını hesaplamak. Terme çayından örnek vermek gerekirse, Terme çayını besleyen havzada meydana gelen yağışlar sonucu yüzey sularının kaç saat içinde ne kadar debi ile Terme merkezini etkileyebileceğini hesaplayabiliriz. Etkilenebilecek bölgeden geçen dere yatağının kaldırabileceği maksimum debiyi bilmeden bu veri tek başına büyük bir anlam ifade etmemekte. Gene bir örnekle açıklayalım, Terme merkezde nehir yatağını taşmadan kaldırabileceği maksimum debi 300 m3/sn olsun. IFAS yazılımı, yağış tahmin verilerini işleyerek 15 saat sonra söz konusu noktadan geçecek su miktarını 325 m3/sn olarak hesapladıysa bölgede taşkın olacaktır. Eğer elimizde taşkın haritaları da varsa, ilk olarak nerelerin etkilenebileceğini de bilebiliriz. Bu bize selden etkilenebilecek bölgelerin erken tahliyesi konusunda müthiş bir fırsat sunacaktır.

 

-Yazılımın girdileri:

- Topoğrafya ve yükseklik (Otomatik)

         - Arazi kullanımı (Otomatik)

         - Havza sınırları (Otomatik veya isteğe bağlı)

         - Yağış tahmini verisi (Yarı-Otomatik): İnternet üzerinden otomatik alabileceği gibi yağış tahminlerini Excel dosyası ile de girebiliyoruz. İnternet üzerinden alınan otomatik veriler 3 saat gecikmeli, bu yüzden işe yarama ihtimali çok düşük.

         - Nehir üzerinde baraj varsa, kapasite ve salım bilgileri

        

Yazılımın çıktıları: -Nehir üzerinde istenen noktanın istenilen zamandaki debisi