19 Nisan 2018, Perşembe

TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası Eskişehir Şubesi’ nin 18-20 Kasım 2016 tarihleri arasında Eskişehir’de düzenlenen Jeoturizm Eskişehir Çalıştayı

Yayınlayan Birim: ESKİŞEHİR ŞUBE
Yayına Giriş Tarihi: 18.11.2016
Güncellenme Zamanı: 05.12.2016 09:26:25

TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası Eskişehir Şubesi tarafından 18-20 Kasım 2016 tarihleri arasında düzenlenen "Jeoturizm Eskişehir Çalıştayı" Eskişehir Senna City Hotel Toplantı Salonunda gerçekleştirildi. İlk gün çalıştay çağrılı katılımcıların sunuları şeklinde geçti. Çalıştaya katkıda bulunan Eskişehir Valiliği, Büyükşehir, Odunpazarı, Tepebaşı belediyelerinden yetkililer katıldı. Eskişehir İnönü İlçesi ve Afyon Seydiler Belediye Başkanı çalıştayımıza katıldılar. Yine Osmangazi Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği Bölüm Başkanı ve bölüm öğretim üyeleri çalıştaya katılanlar arasındaydılar. Jeoloji Mühendisleri Odası Genel Başkanı Hüseyin Alan ve Genel Merkez Yönetiminden temsilciler çalıştaya katıldılar.

Açılış konuşmalarında Eskişehir Vali Yardımcısı Ömer Faruk Günay Jeoturizmin yeni bir turizm türü olduğunu ve Eskişehir için güzel bir fırsat olabileceğini belirtti. Açılış konuşmalarının ardından çağrılı katılımcıların konuşmalarına geçildi. Jeoparklar ve Doğa konularında çalışmalarda bulunan, UNESCO` da Türkiye` yi temsil eden Prof. Dr. Nizamettin Kazancı` nın toplantıya katılması toplantıya katılanlar açısından güzel oldu. Sayın Kazancı bu konuda yapılması gerekli adımları ve bu konudaki tecrübelerini dinleyicilerle paylaştı. Toplantıya çağrılı olarak davet edilen MAŞ Genel Müdürü Ekrem Bulur ise, özel sektörde faaliyet gösteren bir büyük madenin nasıl çevre dostu olabileceğini örneklerle gösterdi. Bu çalışmaların sonucunda maden sahasının turizme açılabileceğini çok kişinin kültür turizmi ve jeoturizm bünyesi altında bu yerleri gezip görebileceğini anlattı. Prof. Dr. Yaşar Kibici ise Eskişehir ve civarının mineral zenginliklerini ayrıntılı olarak anlattı. Jeoturizm konusunda Eskişehir Şubesi Başkanı Prof. Dr. Can Ayday ise, Eskişehir ilinde İnönü ilçesinin Jeoturizm potansiyeli konusunda bir sunum yaptı. Daha sonra turizm konusunda TÜROB İl Temsilcisi Kaan Erdin ve turizm danışmanı Ragıp Ferdağ Aydınalp Jeoturizmin Eskişehir`e katkıları ve Konaklama Sektörüne katkıları konularında bildirilerini sundular.

Çalıştay`ın 2. ve 3. günü ise hazırlanan gezi planlarıyla devam etti. 2. Gün gezi kapsamında İnönü İlçesinde bulunan ve jeoturizm olma olasılığı yüksek olan yerler gezildi. İnönü Kaymakamı ve Belediye Başkanı misafirlere eşik ettiler ve gezdirdiler. Gezi kapsamında İnönü Fayı ayrıntılı olarak gezildi. THK İnönü Havacılık Eğitim Merkezi, İnönü Savaşları Karargah Müzesi ziyaret edildi. Ardından Manyezit A.Ş. sahası gezildi ve ilgili mühendisler tarafından bilgi verildi. 3. Gün Frig Vadisi ve Kırka Boraks İşletmesi gezi programındaydı. Bu gezi Anadolu Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Ertuğrul Algan`ın rehberliğinde gezildi. Gezide çok kişinin Eskişehirli olmasına karşın, Sayın Algan`ın verdiği yeni veriler konusunda oldukça bilgilendiler.

Sonuçta, çalıştayın sunular kısmından çıkan sonuçların uygulanması, gerçekleşmesi durumunda Eskişehir ilinin Jeoturizmden hak ettiği payı alacağı kanıtı oluştu. Gezilerin çok güzel ve verimli geçmesi sonucunda ise geziye katılanlar bu tür gezilerin daha sık olarak yapılması isteklerini dile getirdiler.

ÇALIŞTAY FOTOĞRAFLARINA ULAŞMAK İÇİN TIKLAYINIZ

ÇALIŞTAY 1. GÜN FOTOĞRAFLARINA ULAŞMAK İÇİN TIKLAYINIZ 

ÇALIŞTAY 2. GÜN FOTOĞRAFLARINA ULAŞMAK İÇİN TIKLAYINIZ 

 

Dosyalar

(8348 KB) (02.12.2016 09:40:12)

(3456 KB) (02.12.2016 09:41:37)

PDF uzantılı Makale dosyalarını veya diğer Ek Dosyaları okuyabilmeniz için Acrobat® Reader®'ın bilgisayarınızda yüklü olması gerekmektedir.
Acrobat® Reader® yüklemek için