27 Mayıs 2018, Pazar
Yayınlayan Birim: DİYARBAKIR ŞUBE
Yayına Giriş Tarihi: 17.05.2016
Güncellenme Zamanı: 11.07.2016 09:17:10

"MUŞ İLİNİN DEPREM GERÇEĞİ" PANELİ DÜZENLENDİ

17 Mayıs 2016 tarihinde Muş Alpaslan Üniversitesi Afet Yönetimi Uygulama ve Araştırma Merkezi (AFETYÖN) ile Diyarbakır Şubesi Muş İl Temsilciliği tarafından ‘Muş İlinin Deprem Gerçeği` konulu bir Panel düzenlendi.

Panelist olarak Jeolog Dr. Fuat Şaroğlu ve Jeofizikçi Yrd. Doç. Dr. Alper Demirci`nin katıldığı etkinliğin moderatörlüğünü ise Merkez Müdürümüz Yrd. Doç. Dr. İskender Dölek üstlendi. Panele, Belediye Başkanı Feyat Asya, Muş Alparslan Üniversitesi  Rektörü Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat`ın yanı sıra AFAD İl Müdürü İbrahim Tanış, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Şeyhmus Yentür, kamu kurum ve kuruluşların amir ve teknik personelleri, serbest ve kamuda çalışan meslektaşlarımız, öğrenciler ve vatandaşlar yoğun katılım sağladı.

Panele Muş Alpaslan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat katılım göstermiş olup aynı zamanda açılış konuşmasını yapmıştır. Panele aynı zamanda Muş Belediye Başkanı Feyat Asya, İl Genel Sekreteri Şeyhmus Yentür,


    Panelin açılış konuşmasını Muş Alparslan Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Fethi Ahmet Polat, gerçekleştirirken "depreme karşı gereken hassasiyetin gösterilmediğini, oysa ülkemizde sanayi bölgelerinin ve kalabalık yerleşim birimlerinin deprem bölgelerinde yer aldığını söyledi. Bu doğal afete karşı hassasiyetlerimizi artırarak teyakkuz halinde bulunmamızın önemine vurgu yaptı. Prof. Dr. Polat, "Bu tür organizasyonlarla bir deprem bilinci oluşturmayı amaçladıklarını ifade etti. Depremin sadece fiziki yıkımlar doğurmadığını belirten Rektörümüz, depremlerden sonra yaşanan sosyolojik tahribata ve psikolojik travmalara da dikkat çekerek 1999 depreminin açtığı yaraların hala kapanmadığını anlattı.


    Açılış konuşmasının ardından Paneli başlatan Yrd. Doç. Dr. İskender Dölek, "33 tane afet türü olduğunu bunlar içerisinde afet denilince akla ilk olarak deprem geldiğini belirten Dölek; deprem, jeolojik bir olay olmasının yanı sıra ciddi etkiler yaratan aynı zamanda sosyo-ekonomik sonuçları gözlenen bir olaydır. Yaşanan 1999 depremi, 2001 ekonomik krizinin bir nedenidir. Deprem, geri kalmış ülkelerde gelişmiş ülkelere göre kalkınmaya olumsuz etki yapan önemli bir afet olduğu için bir farkındalık yaratmaya çalışıyoruz."dedi.
    Yrd. Doç. Dr. Dölek`in ardından sözü alan Jeolog Dr. Fuat Şaroğlu Doğu Anadolu`nun depremselliğini özelinde ise Muş ilinin depremselliği konusunda bilgilerini ve tecrübelerini katılımcılarla paylaştı. İlk olarak, Muş ili ve yakın çevresinin depreme yönelik jeolojik özelliklerini sundu. Depremin, yerin içinde biriken enerjinin kabuğu kırmasıyla ortaya çıkan bir olay olduğunu söyleyen Dr. Şaroğlu toplanan verileri yorumlayarak yerin altı hakkında bilgi sahibi olduklarını belirtti. Muş Ovası`nın deformasyonunu fotoğraflarla anlatan Dr. Şaroğlu, geçmişi doğru okuyarak ve farklı disiplinlerin bir araya gelerek olabilecek depremlerin kestirilebileceğini ifade etti ve önümüzdeki yıllarda Doğu Anadolu`da 7`nin üzerinde bir deprem beklendiğine vurgu yaptı. Şaroğlu Muş Bindirme zonu ile Van depremine neden olan fayın aynı yapı olabileceğini belirtti.


    Konuşmacı Jeofizikçi Yrd. Doç. Dr. Alper Demirci ise tarihte deprem inanışlarından ve geliştirilen ilk deprem ölçerlerden bahsederek söze başladı. Günümüzde gelişen teknoloji ve artan merak ile gelinen son durumu aktan Yrd. Doç. Dr. Demirci, takip edilen deprem dalgaları sayesinde dünyanın derinlikleri hakkında bilgi sahibi olduklarını dile getirdi. Grafikler üzerinden bölgede yaşanan depremler hakkında bilgi veren Yrd. Doç. Dr. Demirci, Muş ile ilgili çalışmalarda 2000 yılına kadar veri eksikliği yaşadıklarını ancak bu yıllardan sonra bölgeye açılan deprem istasyonları sayesinde bu sorunun aşıldığını belirtti.

    Panelin sonunda Muş Belediye Başkanı Feyat Asya ve Muş Alpaslan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat tarafından katılımcılara ve İl Temsilcimiz Mazhar Altundere`ye birer plaket takdim edildi.